Ocak 2010


site28 Ocak 2010 Perşembe

GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve AB’nin ortaklaşa yürüttüğü “GAP Bölgesinde Kültürel Mirasın Geliştirilmesi” programı kapsamında AB ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Tarihi Kale Evi Butik Oteli yerli ve yabancı turistlerin gözdesi haline geldi. Kale surlarının içinde barındıran tarihi Butik Otelinin her bölgesi tarihi mekan. Otelin İşletmecisi Beyhan Ölçal, Gaziantep turizmine hizmet etmek için çalıştıklarını belirterek, “Gaziantep Kalesine bitişik olarak konumlanan otelimizin Güneydoğu cephesi kale sur duvarıdır. Surlar otelimizin içinden geçmektedir. Otelimizde 6 süit, 2 normal oda olmak üzere 8 oda bulunmaktadır. Bütün odalarda çift kişilik yatak mevcut olup ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılamak üzere hazırlanmıştır. Tamamı tarihi mekanlardan oluşan odalarımız restoran ve bahçemizde yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya çalışıyoruz. Buraya gelen turistlere yöremiz yemeklerinin yanı sıra balık çeşitlerini de sunuyoruz. Balık yemek isteyen turistler kale surları dibinde balık yeme keyfini yaşıyor” dedi. Kültür Yolu Projesi sayesinde bölgele bir canlılık geldiğini ifade eden Ölçal, “Turizmi canlandırmak için bizimde bu projede bir katkımız olsun istedik. En iyi ve en güzelini yapmaya çalışıyoruz. Şuan ki tek problem turistler burayı transit geçmektedir. Bu güzergah üzerinde daha farklı etkinlikler yapılarak turistler buraya tutulabilir. Turistlerin burada konaklaması bölge esnafına büyük fayda sağlayacaktır” diye konuştu. Yerli ve yabancı turistlere tarih kokan mekanda en iyi hizmeti vermeye çalıştıklarını da anlatan Ölçal, “Şuanda otelimizi en çok tercih edenler Amerikalılar. Biz yerli ve yabancı bütün turistlerimize en iyi hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Tabi burayı gezip beğenen Amerikalı turistler butik otelin mimarına ve mekanına hayran kalıyor” şeklinde konuştu. Kültür Yolu Projesi’nin tamamlanmasıyla kentin çehresinin değişeceğini de hatırlatan Ölçal, “Şuanda bu kentte ciddi manada adımlar atılmaktadır. Örneğin bu otelinde içinde bulunduğu Kültür Yolu Projesi’nin ilerlemesi bu kentin turizmini tamamen değiştirecektir. Bu projenin tamamlanması kentimizi turizm merkez haline getirecektir. Bu olgu gerçekten çok önemlidir. Bu konuda hizmeti bulunan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

alıntı : olaymedya

site25 Ocak 2010 Pazartesi
http://www.youtube.com/watch?v=OyOTfEVYeCA

yorum sizin!

site22 Ocak 2010 Cuma

Hem Apple’ın iPhone’u hem de RIM’in Blackberry’si Kodak tarafından mahkemeye verildi. Bu telefonlarda fotoğraf çektiğinizde görüntünün önizlemesini kullanıcının görebilmesine olanak tanıyan tekniğin asıl sahibi olduğunu iddia eden Kodak, International Trade Commission’a başvuruda bulunarak hem tazminat istedi hem de bu cihazları üreten firmalara gerekli yaptırımın uygulanmasını talep etti. Kodak adına açıklama yapan Laura Quatela, hem Apple ile hem de RIM ile yıllardır bu sorun hakkında görüştüklerini fakat iki firmanın da isteklerine tatminkar bir yanıt vermediğini söyleyerek olayı başka bir boyuta taşıdı. Kodak hisselerini satın almış insanların haklarını korumakla yükümlü olduklarını söyleyen Laura Quatela kendi geliştirdikleri bu teknolojinin lisansını sonuna kadar savunacaklarını da sözlerine ekledi. Kodak aslında Apple’a iki ayrı patent davası birden açtı. İlki, iPhone’lardaki patent ihlali diğeri ise bütün Apple bilgisayarlarda kullanılan bir yazılımsal patent ihlalini kapsıyor.

site22 Ocak 2010 Cuma

2010 YGS sınavı için başvurular başladı. Yükseköğretim Geçiş Sınavı’na başvurmak isteyenler 18 Ocak itibari ile Tüm lise ve dengi okullarında başvuru yapabilecekler. Bu sene YGS Başvuru klavuzu 2 TL’ye satılacağı bilgisinide verelim. 2010-2011 öğretim yılında yükseköğretimin tüm lisans ve ön lisans (meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına sınavsız geçiş dahil) programlarına girmek veya yurt dışında öğrenim görmek isteyen adayların da YGS’ye başvurmaları gerekiyor. YGS’ye, öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının lise veya dengi okullar ile açıköğretim lisesinin son sınıfında okuyan öğrenciler, ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar, ortaöğretim kurumlarının dışarıdan bitirme sınavlarına girenler, ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar, ortaöğretimlerini yabancı ülkelerde yapanlardan durumları bu şartları taşıyanlar başvurabilecek. Son başvuru 12 Şubat 2010

KILAVUZ 2 LİRA

Ortaöğretim Kurumu Müdürlükleri, ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ve ÖSYM büroları ÖSYS’de başvuru merkezi olarak görev yapacak.
Adaylar başvuru merkezlerinden içerisinde 2010-ÖSYS Aday Bilgi Formu da bulunan ”2010-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu”nu 2 TL karşılığında edinebilecek.
Henüz mezun olmamış son sınıf düzeyindeki adaylar başvurularını okulların bağlı olduğu başvuru merkezine yapacak. Mezun durumundaki adaylardan 2008 ve 2009 ÖSYS’nin her ikisine de başvurmamış olanlar ile 2008 veya 2009-ÖSYS’ye başvurmuş olanlardan öğrenim bilgilerinde değişiklik olanlar başvurularını istedikleri başvuru merkezine yapabilecek.

Mezun durumdaki adaylardan 2008 veya 2009 ÖSYS’ye başvurmuş olan ve öğrenim bilgilerinde değişiklik olmayan adaylar ise başvurularını isterlerse bireysel olarak internet aracılığıyla ya da diledikleri bir başvuru merkezine yapacaklar.

Başvurusunu başvuru merkezinde yapacak adayların gidecekleri başvuru merkezinden randevu alması gerekiyor. Başvuru işlemini yaptıracak aday, başvuru merkezine gitmeden önce başvuru ücretini yatırmış, 2010-ÖSYS Aday Bilgi Formu’nu doldurmuş ve bu formdaki öğrenim bilgilerinin okulun bir yetkilisi tarafından onaylanmış olacak.

Başvuru Merkezi’ne giderken adayların 2010-Aday Bilgi Formu’nu, fotoğraflı ve onaylı bir kimlik belgesini, banka dekontunu ve mezun öğrenciler ortaöğretim diplomasını yanında bulundurması gerekecek.

YGS’ye girecek adaylar sınav ücreti olarak 35 TL, YGS’ye girmek istemeyen ancak sadece Sınavsız Geçişe başvurmak isteyen adaylar ise 10 TL ödeyecek.
Sınava başvuru sırasında formdaki ”İnternet üzerinden işlem yapmak istemiyorum” seçeneğini işaretleyen adaylar sınav sonuçlarını internetten öğrenemeyecekler ve ayrıca internet üzerinden bazı işlemleri yapamayacak.
Sınav sonuçlarını internetten öğrenemeyecek adayların adreslerine sınav sonuç belgesi gönderilecek. Ayrıca internetten öğrenen adaylara da sınav sonuç belgesi iletilecek.

Sınava başvurular 12 Şubatta sona erecek.

site22 Ocak 2010 Cuma

Sosyal ağ Facebook’ta 48.5 milyon kişinin oynadığı Farmville’de ‘hayalinizdeki tarlaya’ kavuşmak için ipuçları!

Sosyal ağ Facebook’ta yer alan yüzlerce eğlence uygulaması arasında Farmville liderliği sürüyor. Sisteme yükleneli henüz 3 ay olan oyuna abone Facebook kullanıcılarının sayısı 48 milyonu buldu. Günlük oyuncu sayısı da 12 milyon civarında.

Oyunda çiftçilik yapan kullanıcılar, bir iki ürün ekerek başladıkları sanal ‘tarımsal faaliyetlerinde’ seviye atlamak için ektikleri sebze ve meyvelerin veya yetiştirdikleri çiftlik hayvanlarının bakımını yapmak, doğru ürünleri seçip rekolteyi artırmak, ürettikleri ürünü veya hayvanı sisteme satıp para kazanmak ve çiftliklerini büyütmek zorunda.

Oyuna kendini kaptırıp hayalindeki tarlaya sahip olmak veya üst seviyeye tırmanmak isteyenler okuyucularımız için öneri ve ipuçları derledik. İşte Farmville’in püf noktaları:

Her gün oyuna girin. Her gün oyuna ilk girişinizde günlük piyangodan küçük de olsa para kazanabilirsiniz.
Tarlanızı daha hızlı hazırlamak, ekmek ve daha hızlı ürün toplamak için küçük çiftçinizi saman yığınları arasına sıkıştırın. Siz işlemleri yaptığınızda çiftçiniz saman yığınları arasından çıkamayacak fakat yine de istediğiniz işlemleri yapacaktır. Bu sayede bir kutudan diğerine geçmekle zaman kaybetmeyecek ve işlemleri neredeyse iki katı hızlı bitirecektir.

30. seviyeye gelene kadar paranızı sadece tarla ekmek için kullanın. Hayvan ve ağaç satın almayın. Hayvanlar ve ağaçlar tarlalar kadar çok kazanç sağlamaz.

Yine 30. seviyeye kadar binalardan ve dekorasyon ürünlerinden uzak durun. Size hediye olarak gelen eşyaları bile hediye kutunuzda bekletin.

Bol bol FarmVille komşusu edinin. Tarlanızı büyütmek istediğinizde belli sayıda komşu ve paraya ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz. 20×20 tarlaya ulaşabilmek için en az 16 komşuya ihtiyacınız var.

Zamanı iyi değerlendirin. Ekeceğiniz tohumların ne zaman ürün verdiği önemli. Eğer ürünleri zamanında toplamazsanız, ilk olarak tarlanızda rastgele ziyanlar oluşacaktır, belli bir süre geçtikten sonra da ektiğiniz tüm ürünler ziyan olacaktır. Para kazanamadığınız gibi tarlayı ekmek için kullandığınız parayı da kaybedeceksiniz.

Tarlanızla ilgilenecek bol bol vaktiniz varsa kısa sürede ürün veren bitkileri tercih edin. Bulunduğunuz seviyeye göre çilek(strawberry – 4 saat), ahududu(raspberries – 2 saat), yaban mersini(blueberries – 4 saat) veya böğürtlen(blackberries – 4 saat) seçeneklerini değerlendirin. Dikkat etmeniz gereken bir husus; ahududular ekildiklerinde deneyim puanı vermezler. Dolayısıyla kısa sürede daha çok para kazanmak için kullanabilirsiniz.
Seviyenize göre ekilebilecek en iyi ürünler;

2 ila 6 saat arasında ekilebilecek en iyi ürün: böğürtlen (blackberries – 4 saat) 29. seviyede ekilebilir duruma geliyor.

8 ila 16 saat arasında ekilebilecek en iyi ürün: kuşkonmaz (asparagus – 4 saat) 37. seviyede ekilebilir duruma geliyor.

1 gün için ekilebilecek en iyi ürün: bezelye (peas – 23 saat) 32. seviyede ekilebilir duruma geliyor.

2 gün için ekilebilecek en iyi ürün: brokoli (broccoli – 46 saat) 35. seviyede ekilebilir duruma geliyor.

3 gün için ekilebilecek en iyi ürün: kızıl buğday (red wheat – 69 saat) 30. seviyede ekilebilir duruma geliyor.

4 gün için ekilebilecek en iyi ürün: kavun (yellow melon – 92 saat) 33. seviyede ekilebilir duruma geliyor.

Ayrıca;

Ürünlerin saatlik kazançlarını hesaplamak için ürünün satış fiyatından, ürünün tohum fiyatına ve tarla sürme fiyatını çıkarıp, ürünün olgunluğa erişmesi için gereken zamana bölerek saatlik birim kazanç miktarını bulabilirsiniz. Örneğin bal kabağı(pumpkin) için bu senaryoyu uygularsak; (68 – (30 + 15)) / 8 = 2,875. Yani balkabağı ekerseniz bir tarla kutusundan saatte 2,875 altın kazanırsınız. 12×12 tarlanın tamamını ektiğinizi varsayarsak 8 saatte toplam 3313 altın kar etmiş olursunuz. Buna göre seviyenize ve müsait zamanınıza en uygun ürünü ekebilirsiniz.
Oyunda çeşitli görevleri tamamladığınızda kurdeleler edinirsiniz. Edindiğiniz kurdeleler size para ödülü, dekoratif hediye ve deneyim puanı kazandırır. Bu kurdeleleri edinmek için çalışın fakat hayvan/ağaç ve dekoratif ürün gerektiren kurdeleler için para harcamayın, yapabiliyorsanız arkadaşlarınızın hediye ettiği nesneleri kullanın.

30.000 civarı paranız olduğunda mimar kurdelesini almak için 30 tane dinlenme tentesi(rest tent) satın alıp kurun. Bu size toplamda 2150 deneyim puanı kazandıracaktır. Harcadığınız 30.000 altının yaklaşık yarısını da geri alabileceksiniz. Bu şekilde düşük seviyelerdeyken bir anda bir kaç seviye birden atlayabilirsiniz.

Daha hızlı seviye atlamak için “Fasulye Silme” metodunu kullanabilirsiniz. Fasulye silme metodunda bir kutuluk tarla alanında, önce tarlayı sürün (+1 deneyim puanı, -15 altın) ve sonrasında fasulye(soybean) ekin (+2 deneyim puanı, -15 altın). Toplamda 30 altın harcamış ve 3 deneyim puanı kazanmış olacaksınız. Yani 10 altına bir deneyim puanı kazanmış olacaksınız. Elinizde fazladan 25.000 altınınız varsa bu metotla 2500 deneyim puanı kazanabilirsiniz.

Sonraki Yazılar »

maç sonuçları canlı skor iddia iddaa bülteni iddaa