Ingiltere vize basvurusu yapmadan ilk önemli kural evraklarınız tam olacak.

Şimdi ilk önce “General Visitor” başvurusu için genel şartları yazacağım, sonra gerekli ve destekleyici evraklar konusunu ve ilgili açıklamaları ekleyip yazıyı tamamlamaya çalışacağım.

Öncelikle “General Visitor” vizesine başvuracaksanız;

  • 18 yaş veya üstü olmalı, (18 yaş altı “child visitor” vizesine başvuracak.)
  • İngiltere’de 6 aydan fazla kalmayacak olmalı,
  • Ziyaretinizin sonunda ülkeyi terketmeli,
  • Kendinizi bu ülkede çalışmadan ve devlet yardımı almadan geçindirecek maddi kaynağa veya sizi destekleyecek ve barındıracak bir sponsora sahip olmalı,
  • Ülkeye geliş ve dönüş yolculuk masraflarınızı karşılayacak maddi gelire sahip olmalısınız.
(Kaynak: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas-immigration/visiting/general/requirements/ )
Yukarıdaki şartları taşıyan herkes “General Visitor” vize türüne başvuruda bulunabilir. General Visitor vizesi ile İngiltere’ye geldiğinizde; İngiltere’de öğrenci olarak dil eğitimi alamazsınız, resmi olarak çalışamazsınız ve normalde ücretsiz olan sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanamazsınız.
İngiltere turist vizesi almak için sırasıyla yapmanız gerekenler şunlardır;
Eğer gideceğiniz yerde sizi karşılayacak ve kalacak yerinizi ayarlayacak bir tanıdığıınız varsa ilk ihtiyacınız olan bir davetiyedir. Bu davetiyede(İngilizce olmalı) tanıdığınız size kefil olduğunu ve kalacağınız süre boyunca kalacak yerinizi ve barınma ihtiyaçlarınızı karşılayacağını taahhüt etmelidir. Bununla ilgili örnek davetiye mektubunu en aşağıda bulabilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa İngiltere’de kalacak yerinizi belgeleyecek dokümanlara ihtiyaç duyacaksınız. (otel rezervasyonu, tur rezervasyonu, v.s.)
Bundan sonra maddi durumunuza ilişkin belgeleri hazırlamanız gerekmekte. Bu özellikle İngiltere’de kaldığınız süre içerisinde devletten sosyal yardım istemeyeceğinizi belgelemek açısından önemlidir. Bu nedenle maddi durumunuzun yeterli olmadığı sonucuna varılırsa, İngiltere turist vizesi başvurunuz reddedilebilir.