Şubat 2014


site16 Şubat 2014 Pazar

ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından oluşturulan “Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlik Çalışma Grubu” raporu ve bu rapora temel teşkil eden analizler sonucunda ÖSYM Yönetim Kurulunca Yabancı Dil Sınavlarının Eşdeğerlikleri hususunda aşağıdaki kararlar alınmıştır.

 

ÖSYM’nin 14 Şubat 2014 tarihinde almış olduğu karar gereğince KPDS, ÜDS, YDS sınavlarının eşdeğeri olan yabancı sınavlarda belirli düzenlemelere gidildi.

Buna göre, 14 Şubat tarihinden itibaren IELTS sınavı artık KPDS, ÜDS ve YDS sınavlarına eşdeğer olarak görülemeyecek.

Alınmış olan bu karara rağmen mağduriyetlerin engellenmesi adına bir takım istisnalarda bulunmakta.

Buna göre:

  • Başvuruları güncelleme tarihinden önce (14 Şubat 2014) yapılmış olması kaydı ile güncelleme tarihini takip eden günden başlamak üzere 30 gün içerisinde yapılan sınavlar için, güncelleme tarihinden önce yürürlükte olan eşdeğerlik tablosu geçerlidir. Yani IELTS sınavı geçerlidir.
  • Son güncelleme tarihinden önce sonuç belgelerinin alınmış olduğu sınavlar için sonuç belgesinde sınavın yapıldığı tarihin yazılı olması ve 6114 sayılı Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra alınmış olması durumunda, sınavın yapıldığı tarih itibari ile geçerli eşdeğerlik tablosu uygulanacaktır.
  • Kurumumuzca ilk eşdeğerlik tablosunun yayımlandığı 13/01/2012 tarihine kadar alınmış sonuç belgelerinde sınavın yapıldığı tarihte yürürlükte olan Yükseköğretim Kurulu eşdeğerlik tablosu uygulanacaktır
  • Diğer durumlarda ilgili başvurular güncel eşdeğerlik tablosuna göre değerlendirilecektir

Mevcut güncelleme ile CAE, PTE, CPE ve Toefl sınavları halen eşdeğer sınav olarak devam etmektedir.

British Council’in gerçekleştirmiş olduğu IELTS sınavının artık eşdeğer sayılmaması önemli bir değişiklik olsa da, British Council’in düzenlemiş olduğu CAE Sınavı hala ÖSYM tarafından eşdeğer olarak görülmektedir.

Bunun yanı sıra CAE sınavı ve diğer sınavların eşdeğerlik skorunu görmek için LİNKİ tıklayabilirsiniz.

site13 Şubat 2014 Perşembe

angry-birds-stella-225-150Rovio‘nun artık bir fenomen haline gelen ve dünyarda milyarlarca indirilme sayılarına ulaşan oyunu Angry Birds yeni serisi ve kahramanlarıyla sonbaharda oyuncularla buluşuyor.

2009 yılında ilk olarak iOS platformuna gelmesiyle hem Apple’ın bugünkü yükselişinde önemli hemde mobil oyun sektörünün bugünkü değerine gelmesinde önemli bir görev üstlendiğini söyleyebiliriz.

Şirket yeni Angry Birds serisinin ismini ‘Stella’ olarak açıkladı ve sonbaharda oyuncularla birlikte buluşacağının resmi duyurusunu yaptı. Stella ile ilgili ilk olarak söyleyebileceğim Rovio’nun da değindiği bir konu olan oyunun pembe tonlarıyla ağırlık olacağı ve Stella’nın bir dişi karakter olması.

AB-Stella_poster_landscape-640x482

İlk olarak Angry Birds’ün yayınlanmasının ardından Angry Birds Rio, Angry Birds Seasons, Angry Birds Space, Angry Birds Star Wars ve Bad Piggies serileriyle oyunu 4 yıldır desteklemeye devam ediyor.

Bununla birlikte tabi ki yeni seriyle birlikte yeni düşmanlarımız var ve ana tema Angry Birds’ün ruhundan kopmuş olmayacak. Yeni oyun için yeni bir tema ve yeni bir evrenin yaratıldığı da ekibin aktardığı bir diğer önemli bilgi. Angry Birds’ün fanatik bir hayran kitlesine sahip olmasından sonra oyuncaklar, tişörtler, bardak kupalar ve daha birçok çeşitte aksesuarının resmi olarak satışa çıkarılmıştı. Aynı şekilde yeni seri Stella’da çıktığı gün itibariyle çeşitli aksesuar ve oyuncaklarının mağazada bulunabileceği geliştirici Rovio tarafından aktarılmış.

Twitter’da #NewAngryBirds etiketiyle Stella ile ilgili olarak yapılan paylaşımları takip edebilir, oyunun resmi sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.


maç sonuçları canlı skor iddia iddaa bülteni iddaa