11.6 C
Gaziantep
2 Mayıs 2023, Salı
AnasayfaGezi RehberiAlmanya vizesi nasıl alınır?

Almanya vizesi nasıl alınır?

- Reklam -

Almanya, bir Avrupa Birliği (AB) üyesi ve Schengen üye ülkesidir. Almanya’ya seyahat edecek ya da seyahat etmeyi düşünen Türkiye Cumhuriyeti Bordo pasaportuna sahip kişilerin Almanya vizesi alarak bu ülkeye giriş yapmaları zorunludur.

Bordo pasaporta sahip Türkiye vatandaşlarının Almanya’ya herhangi bir sebeple giriş yapabilmelerı için Almanya Vizesi almaları zorunludur. Almanya ile Türkiye arasında vize muafiyeti anlaşması sadece resmi pasaport sahipleri için sınırlı bulunmaktadır. Yani hususi (Yeşil), hizmet (Gri) ve diplomatik (Siyah) pasaport sahibi Türk vatandaşları Schengen anlaşması gereğince her 6 ay içerisinde 90 gün konaklama süresini ihlal etmeme koşuluyla Almanya seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Almanya vizesi almak için yapılması gerekenlerle ilgili yazımızdan istifade edeceğinizi düşünüyoruz.

Almanya Vize Başvurusu

Almaya vizesi için başvuru yapmadan önce daha detaylı bilgi almanız yaranıza olacaktır.

Almanya’ya uzun süreli (aile birleşimi, oturum vb.) sebeplerle seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize başvurularını direkt olarak, Almanya Konsolosluğu ya da Almanya Büyükelçiliği’ne yapabilmektedirler.

Ancak Almanya Konsolosluğu kısa süreli (Almanya Transit Vize/ Almanya Schengen Vizesi) Almanya’ya seyahat etmek isteyen kişiler vize başvurularını Almanya Konsolosluğu yetkilendirilmiş kurumlar Vize Merkezleri ile Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığı ile yapmalıdır.

Almanya Vizesi için Gerekli Evraklar

– Almanya Vizesi Başvuru Formu: Almanya vizesi başvuru formu bilgileri ile Almanya Konsolosluğuna sunacağınız belgeler aynı olmalıdır. Her belgenin aslı ve fotokopisi Almanya vize başvuru sırasında verilmelidir.

İşyeri sahipleri için gerekli evraklar

– Pasaport (10 yıldan eski olmamalıdır)

– İki Adet fotoğraf; 2 adet, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, Almanya vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

– Başvuru Formu

– Otel-Uçak Rezervasyonu

– Seyahat Sağlık Sigortası

– Davetiye Mektubunun Aslı

– Aile Nüfus Kayıt Örneği

– SGK- Bağkur Dökümü

– Banka Hesabı

– Oda Sicil Kaydı, İmza Sirküleri, Ticaret Gazetesi

Çalışanlar için gerekli evraklar

– Pasaport (var ise eski pasaportlar)

– 2 adet fotoğraf; 2 adet, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, Almanya vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

– Almanya Vize Başvuru Formu

– Uçak Rezervasyonu

– Seyahat Sağlık Sigortası

– Çalıştığı şirkete ait vergi levhası, ticaret sicil gazetesi

– SGK Hizmet Dökümü

– Banka Hesap Ekstresi

Emekliler için gerekli evraklar

– Pasaport (Var ise eski pasaportlar)

– İki adet fotoğraf; 2 adet, 3,5×4,5 cm ölçülerinde, Almanya vize başvuru sahibinin güncel halini temsil eden, son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

– Almanya Vizesi Başvuru Formu

– Uçak ve Konaklama Rezervasyonu

– Seyahat Sağlık Sigortası

– Aile nüfus kayıt örneği

– Emekli cüzdanı

– Var ise gayrimenkul gelirleri

– Banka Hesap Ekstresi

NOT: Almanya Vize başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise Almanya Schengen vize başvuru formunun imza bölümü ebeveynler tarafından imzalanmış olmalıdır.

Almanya vizesinin ortalama sonuçlanma süresi 7-10 gündür. Başvuruların yoğunluğuna göre sürenin artma ihtimali de vardır. Özellikle resmi tatillerden önce başvurursanız bu süre 20 güne kadar uzayabilmekte. Bu süreleri göz önünde bulundurmanız faydanızadır.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

- Reklam -