11.6 C
Gaziantep
1 Mayıs 2023, Pazartesi
AnasayfaGezi RehberiGaziantep Hayvanat Bahçesi hakkında bilinmesi gerekenler

Gaziantep Hayvanat Bahçesi hakkında bilinmesi gerekenler

- Reklam -

Hayvanların doğal yaşamı olan ormanın içerisine kurulan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, yüzölçümü bakımından Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun en büyük hayvanat bahçesidir. Dünyanın 3. ve Avrupa’nın 2. büyüğü olan hayvanat bahçesi, toplamda 1000 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş. Bilet fiyatları da uygun olduğundan Gaziantep ziyaretinizde gezilecek yerler listenize eklemek isteyebilirsiniz.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi Haritası

2001 yılında kurulan hayvanat bahçesi, Burç ormanlarının içerisine kurulmuş bir tesis. Yaklaşık 2 saat ayrılması gereken tesise girdiğinizde, dünyada ender bulunan birkaç hayvanını bu parkta görebilirsiniz.

Gaziantep Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi oldukça büyük. Giriş yaptığınızda eğer yazın gidiyorsanız ortadaki küçük havuzun içinde veya çevresinde kazların yüzdüğünü ve güneşlendiğini görebilirsiniz. Havuzun sağ tarafında ise maymunların kafesleri bulunuyor. 8 farklı tür maymun ve şempanze görebilirsiniz.

Maymunların olduğu kafeslerin karşı tarafında ise akvaryum var. Hayvanat bahçesinin akvaryum bölümünde birçok farklı balık türü, 3’ü deniz, 18’i tatlı su olan 21 adet akvaryumda, toplamda 74 farklı türden balığı görmek mümkün. Ortamda yalnızca akvaryumdaki ışıklar olduğundan yüksek diyaframlı bir lensle gitmenizde fayda var. Birçok akvaryumda olduğu gibi burada da ziyaretçilere denizaltındaymış hissi verilmeye çalışılmış.

Sonraki durak, bülbüllerden turnalara, angutlardan, leyleklere kadar 90 farklı kuş türünü bir arada görebileceğiniz kuş odası. Biraz ağır bir koku hakim olsa da gezilmeye değer. Yalnız, birçok hayvanat bahçesinde olması gerektiği gibi burada da daha temiz olsa güzel olur. Çevrenizde, dokunması bile yasak olan camlara tıktıklayan insanlar görmeniz de olası ne yazık ki.

Vahşi doğayı sevenler için karşılaşacağınız aslan, kaplan, leopar, fil, hipopotam ve kurtlarda sıra. Özellikle aslan, kaplan gibi hayvanları iyi çekebilmek için tele objektife ihtiyacınız olabilir. Çünkü tutulan alanları fazla geniş ve normal değerlere sahip objektifler işinizi görmeyecektir.

Tropik hayvanların kafesleri alttan ısıtmalı özel sistemlerle donatılmış. Bukalemundan, yılan türlerine, timsahlara kadar birçok hayvanı bir arada görebiliyorsunuz.

Hayvanat bahçesindeki kafesler arasında büyük mesafeler var. Birbirlerinin kokularını duyduklarında strese girip çiftleşemeyenler hayvanlar bulunuyor. Yırtıcı hayvanlar parkın başka bir noktasında iken sakin hayvanlardan olan karaca, ala geyik ve ceylan ve dağ keçileri parkın diğer ucunda yer alıyorlar.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Türkiye’deki büyük ve açık tur otobüsleriyle safari yapılmasına olanak tanıyan ilk hayvanat bahçesi. Hayvanat bahçesinin sonundaki, üzerinde Safari Park yazılı olan büyük kapıdan girerek turunuza başlayabilirsiniz. Kapıdan fazla uzaklaşmayın. Tehlikeli olabilir. Otobüs kapının önünden kalkıyor ve herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Yolculuk ise yaklaşık 15 dakika sürüyor.

Safari turu ile diğer hayvanat bahçelerinden ayrılan Gaziantep Hayvanat Bahçesi, oldukça geniş bir alan olmasına rağmen Türkiye’deki diğer hayvanat bahçelerine benzer özellikleri bulunuyor. Bu alanı büyüklüğünden dolayı yürümek istemeyen ziyaretçiler için, park içerisinde tren turu düzenleniyor. Aynı zamanda çocuklara hayvan sevgisini aşılamak adına at manejinde midilli atlara binip seyahat edebiliyorlar.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi nerede, nasıl gidilir?

Gaziantep’in merkezinden 11 kilometre uzaklıkta bulunan hayvanat bahçesi, Gaziantep Üniversitesi’nin yanıbaşında bulunuyor. Üniversite Bulvarı’nın sonunda hayvanat bahçesinin tabelalarını görebilirsiniz. Özel aracnız yoksa Balıklı’dan hayvanat bahçesine otobüsler mevcut. 08:30’dan başlayarak her bir buçuk saatte bir otobüs ile ulaşım imkanı bulunuyor.

Gaziantep Hayvanat Bahçesi giriş ücreti ve ziyaret saatleri nelerdir?

Gaziantep Hayvanat Bahçesi, hafta sonları ile birlikte resmi tatiller dahil olmak üzere haftanın her günü ziyarete açık. Yetişkinlik için 5 TL, öğrenciler için 2,5 TL giriş ücreti bulunan hayvanat bahçesinin açılış ve ziyaret saatleri, yaz sezonunda 09:00 – 19:00, kış sezonunda 08:00 – 17:00.

- Reklam -

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

- Reklam -