11.6 C
Gaziantep
4 Mayıs 2023, Perşembe
AnasayfaGenel100km'de 2.9 lt yakıt yakan araba

100km’de 2.9 lt yakıt yakan araba

- Reklam -

seataraba

İspanyol otomobil üreticisi Seat, yakıt ekonomisi konusunda bir rekora imza attı. Seat Ibiza ECOMOTIVE ile yapılan yol testinde ulaşılan düşük yakıt tüketimi değeri, Seat’ın bu konuda ne kadar iddialı olduğunu ortaya koydu.

ibiza ECOMOTIVE’in direksiyonuna oturan Avusturyalı uzun yol uzmanı Gerhard Plattner’in 27 Nisan tarihinde İspanya’nın Barcelona kentinden başladığı test sürüşü, Fransa’dan geçerek 1562 km sonra Almanya’nın Göttingen kasabasında sona erdi.

1.4 litrelik 80 kw TDI araçla yapılan test sonucunda 100 km sadece 2.9 litre yakıt tüketimi değeri ile bir rekor kırıldı. ibiza ECOMOTIVE bu düşük tüketim değeri ile yanlızca kendi sınıfında değil hibrid veya alternatif yakıtlı araçlara da büyük bir rakip olduğunu kanıtladı.

test sürüşü ile ilgili açıklamalarda bulunan Plattner, “Bu rekoru kırmak inanılmazdı. şüphesizki bu senenin en göze çarpan yakıt tasarrufu mücadelesi oldu. bütün gece yağan yağmur sürüşü zorlaştırdı ama Ibiza ECOMOTIVE güzel bir performans sergiledi” diye konuştu.

test verilerini değerlendiren Seat’tan yapılan açıklamaya göre, Gerhard  Plattner İspanya ve Fransa arasındaki otobanda saatte 110 km ortalama hızla yol almış. bu verilere ulaşılmasında en önemli etkenin ise optimize edilmiş aerodinamik düzenin, ağırlık azaltmanın ve 80 kw 1.4 TDI motora yapılan değişikliklerin büyük katkısı olduğunu iddia edildi.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

- Reklam -