11.6 C
Gaziantep
21 Mayıs 2024, Salı
AnasayfaGenelblackberry vs. Iphone

blackberry vs. Iphone

- Reklam -

son yapılan piyasa araştırmaları, Apple iPhone’un akıllı telefon piyasasında RIM BlackBerry’den büyük gol yediğini gözler önüne seriyor.

ABD’deki bir araştırma firmasının, akıllı telefon pazarında yılın ilk çeyreği için hazırladığı rapor, iPhone için kötü, BlackBerry için ise iyi haberleri beraberinde getiriyor. 2007 yılının son çeyreğinde toplam akıllı telefon satışlarının dörtte birinden fazlasını elinde tutan Apple, bu yılın ilk çeyreğiyle birlikte %26,7’den %19,2’ye düşüş gösteriyor.

IDC adlı araştırma firmasına göre bunun sebebi Apple’ın herhangi bir eksikliğinden çok, rakipleri olan Research in Motion (RIM) ve Palm firmalarının strateji değiştirerek üst seviye ev kullanıcısına yönelik ürünler yapmaları. normalde iş telefonlarıyla tanınan bu iki firma, BlackBerry (RIM) ve Centro (Palm) ile ev kullanıcılarına hitap eden akıllı telefonlar çıkarınca, iPhone’un pazar payının bir kısmını da bölüşmüş oldu.

aynı rapora göre RIM akıllı telefon pazar payında %35,1’den %44,5’e yükselirken, Palm da %7,9’dan %13,4’e sıçradı. bu rakamların özellikle üçüncü çeyrekte 3G iPhone ve BlackBerry Bold piyasaya çıktığında muazzam değişikliklere uğraması bekleniyor.

bilindiği gibi blackberry, Iphone’a göre daha köklü ve eski bir firma ve her ne kadar da olsa başta ABD olmak üzere birçok ülkede ünlülerin kullandığı telefon markası olarak 1. sırada yer alıyor. Iphone’dan bence de daha güzel olan Blackberry’nin en büyük avantajı birden fazla ürün yelpazesinin olması. sizler bu konu da neler düşünüyorsunuz ?

- Reklam -
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

- Reklam -