11.6 C
Gaziantep
23 Haziran 2024, Pazar
AnasayfaGenelİngiltere Turist Vizesi Başvurusu Evrakları

İngiltere Turist Vizesi Başvurusu Evrakları

- Reklam -

İngiltere vize basvurusu yapmadan ilk önemli kural evraklarınız tam olacak.

Şimdi ilk önce “General Visitor” başvurusu için genel şartları yazacağım, sonra gerekli ve destekleyici evraklar konusunu ve ilgili açıklamaları ekleyip yazıyı tamamlamaya çalışacağım.

Öncelikle “General Visitor” vizesine başvuracaksanız;

 • 18 yaş veya üstü olmalı, (18 yaş altı “child visitor” vizesine başvuracak.)
 • İngiltere’de 6 aydan fazla kalmayacak olmalı,
 • Ziyaretinizin sonunda ülkeyi terketmeli,
 • Kendinizi bu ülkede çalışmadan ve devlet yardımı almadan geçindirecek maddi kaynağa veya sizi destekleyecek ve barındıracak bir sponsora sahip olmalı,
 • Ülkeye geliş ve dönüş yolculuk masraflarınızı karşılayacak maddi gelire sahip olmalısınız.

Yukarıdaki şartları taşıyan herkes “General Visitor” vize türüne başvuruda bulunabilir. General Visitor vizesi ile İngiltere’ye geldiğinizde; İngiltere’de öğrenci olarak dil eğitimi alamazsınız, resmi olarak çalışamazsınız ve normalde ücretsiz olan sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanamazsınız.

İngiltere turist vizesi almak için sırasıyla yapmanız gerekenler şunlardır;

Eğer gideceğiniz yerde sizi karşılayacak ve kalacak yerinizi ayarlayacak bir tanıdığıınız varsa ilk ihtiyacınız olan bir davetiyedir. Bu davetiyede(İngilizce olmalı) tanıdığınız size kefil olduğunu ve kalacağınız süre boyunca kalacak yerinizi ve barınma ihtiyaçlarınızı karşılayacağını taahhüt etmelidir. Bununla ilgili örnek davetiye mektubunu en aşağıda bulabilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa İngiltere’de kalacak yerinizi belgeleyecek dokümanlara ihtiyaç duyacaksınız. (otel rezervasyonu, tur rezervasyonu, v.s.)   Bundan sonra maddi durumunuza ilişkin belgeleri hazırlamanız gerekmekte. Bu özellikle İngiltere’de kaldığınız süre içerisinde devletten sosyal yardım istemeyeceğinizi belgelemek açısından önemlidir. Bu nedenle maddi durumunuzun yeterli olmadığı sonucuna varılırsa, İngiltere turist vizesi başvurunuz reddedilebilir.  

İngiltere turist vizesi başvurusunu online olarak yapacaksınız. Online başvuruyu tamamladıktan sonra ekran sizi vize başvuru ücreti ödeme kısmına yönlendirecek. Ve bu ödeme sadece kredi kartı ile yapılabiliyor. (2013 yılı için turist vizesi ücreti 80 sterlin idi.) Online başvuru işlemi tamamlandıktan ve ödemeyi yaptıktan sonra resmi olarak başvurunuzu yapmış oluyorsunuz. Burada yapmış olduğunuz başvuru belgesinin çıktısını almayı unutmayın. Çünkü bu çıktısını aldığınız ve imzaladığınız belgeyi diğer vize evrakları ile birlikte teslim edeceksiniz. Bundan sonrası; şimdiye kadar topladığınız evraklarınız teslim etmek ve biyometrik tarama (parmak izi ve göz taraması) işlemi için Wordbridge merkezinden size uygun olan gün ve saatte randevu alacaksınız.   Wordbridge; İngiltere için başvuru belgelerini sizden teslim alan ve İngiltere konsolosluğuna gönderen aracı bir kurum. Tek işi vize evraklarınızı ve biyometrik bilgilerinizi alıp İngiltere konsolosluğuna değerlendirmek üzere göndermek. Sizden herhangi bir ekstra belge istemesi veya vize başvurusunda sizi yönlendirmesi mümkün değil ve aynı zamanda yasak. Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep ve Bursa’da merkezleri mevcut. Size yakın olan herhangi bir Wordbridge bürosundan randevu alarak hazırlamış olduğunuz vize evraklarınızı teslim etmeye gidebilirsiniz. Evrak teslimi bittikten ve biyometrik bilgileriniz alındıktan sonra yapılmış olan vize başvurunuz Wordbridge yetkilileri tarafından İngiltere konsolosluğuna gönderilecek ve incelemeye alınacak.   Tüm bütün bu aşamalardan sonra başvurunuz (eğer mülakata gerek duyulmamış ise ki genelde evraklarda şüphe çekici bir durum yoksa duyulmaz) 2-3 hafta içerisinde ve bazen daha da kısa süre içerisinde sonuçlanmakta, İngiltere vizesi alınmış şekliyle pasaportunuz sizlere kargo ile ulaştırılmaktadır.

İngiltere Turist Vizesi İçin Gerekli ve Destekleyici Belgeler

 • En az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaportunuzun aslı ve ilk 4 sayfasının fotokopileri
 • Varsa eski pasaportlarınız
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 3,5 x 4,5 cm ebadında, 2 adet vesikalık fotoğrafınız (Arka fonu beyaz ve yüzünüz doğrudan fotoğraf makinesine bakar şekilde olmalı ve portre fotoğrafın %70’ini kapsamalıdır. Gözler açık, ağız kapalı olmalı, gülümsenmemelidir. Omzunuzun üst kısmı fotoğrafta görünmelidir.)
 • İngiltere’de bulunan bir kişiyi ziyaret edecekseniz, ziyaret edeceğiniz kişiden alınmış davet mektubu ve sözkonusu kişiye ait pasaport, vize, oturma izni fotokopileri.
 • İngiltere’de konaklayacağınız yerin adresini gösterir belge (otel rezervasyonu veya İngiltere’de bulunan bir kişiyi ziyaret için gidecekseniz o kişinin adresini gösteren elektrik, gaz, su, telefon faturalarından en az bir tanesi)
 • Uçak bilet rezervasyonu (Vizenizi almadan bilet satın almayınız.)
 • İngiltere’de kalacağınız sürece masraflarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlamanız için gereken belgeler:

Size ait;

– Banka cüzdanlarının/hesap ekstrelerinin aslı ve fotokopisi (son 6 aya kadar hesap hareketleri belgelenmelidir.) (Önemli: Mümkünse son altı ay değilse en az son üç ay içindeki hesaba giren ve çıkan para miktarını göstermeli, hesap vize sahibinin adına olmalı. ) (Burada önemli olan hesabınızda para giriş-çıkışı olağan bir şekilde gerçekleşmeli, yani her ay hesabınıza maaşınız yatıyor sonra bir kısmı çekiliyor gibi. Mesela siz hesabımda 5000 TL var diye beyan edip, bunu son zamanlarda hesabınıza bir anda eklemiş iseniz, bu paranın aslında size ait olmadığına dair bir gösterge sayılıyor, sadece vize almak için bir hile olarak görünüyor. Bu bir red sebebi olabilir.)   – Hesabınızda ne kadar para bulunduğunu gösterir antetli kağıda İngilizce banka yazısı
(Önemli: Hesabınızda başvurduğunuz tarih itibariyle ne kadar para olduğu yazmalı, bankanın antetli kağıdına basılmalı, hesap sahibinin adı ve hesabın açıldığı tarih yazmalı ve  İngilizce olmalı. Birçok bankanın vize başvurularında kullanılmak üzere İngilizce standart yazıları bulunmakta, sizin dikkat etmeniz gereken yukarıda yazdıklarımı kapsaması ve bankanın kendi antetli kağıdına basılması.)   – Son üç veya altı aya ait maaş bordonuz
(Mümkünse son altı ay, değilse son üç ay da olabilir. Eğer maaş bordonuz yoksa ve maaşınız banka hesabına yatıyorsa hesap ektresinde bunu da göstermek yeterli olabilir.)

 • Antetli kağıda, işyerinde imza yetkisi bulunan kişi tarafından imzalanmış ve kaşelenmiş o kurumda dair çalıştığınıza dair belge.

(Önemli: Kurumun resmi antetli kağıdına basılmalı, imzalanmalı, üzerinde tarih olmalı, şunları içerebilir; maaş bilgileriniz, ne kadar zamandır orada çalıştığınız, işverenin iletişim bilgileri. Bu belge mümkünse İngilizce olmalı, değilse tercüme yapılarak İngilizce’ye çevrilmeli.)

 • İşyerinizden seyahat tarihinizde izinli olduğunuzu ve döndüğünüzde işinize devam edebileceğinizi gösterir mektup.

(Bu belge İngiltere’de kalıcı olmadığınızı göstermek açısından önemli, antetli kağıda basılmalı, mümkünse İngilizce, değilse tercüme yapılarak İngilizceye çevrilmeli.)

 • Sigortalı olduğunuzu gösterir SGK belgesi.
 • Erkek başvuru sahiplerinin askerlik durumunu gösterir belge
 • Nüfus Kayıt Örneği

(Nüfus dairesinden alınacak, vize için alındığını söylemek iyi olur.)

 • Evli olanların evlilik cüzdanlarının aslı ve fotokopileri

(Bu belge hem Türkçe hem de İngilizce içermekte, çeviriye ihtiyacı yok.)

 • Elinizdeki tüm Türkçe belgelerin onaylı İngilizce çevirileri.

(Elinizdeki belgelerin Türkçe olanların, İngilizce çevirilerinin  yapılması ve Türkçe evraklar ile birlikte teslim edilmeleri  lazım.  Sponsorunuzdan alacağınız tüm belgeler İngilizce olacağı için bir çeviriye ihtiyaç olmayacak. Banka ile ilgili evraklar İngilizce ve sayısal olduğu için muhtemelen çeviriye ihtiyaç olmayacak. Nüfus cüzdanı Türkçe ama zaten pasaportunuz İngilizce kimlik bilgilerinizi içerdiği için kimliğinizin çeviri yapılmasına gerek yok. Eğer işyerinden aldığınız çalışma belgesi ve izin belgesi İngilizce değilse çeviri yapılması lazım. Ve önemli bir nokta da yapılan çevirilerin yeminli tercümanlara yaptırılması zorunluluğu.)

 • Online Başvuru formunuz (imzalı ve barkodlu sayfasına kadar print edilmiş halde)

Genel Olarak -varsa- Sponsorunuzun Hazırlayacağı Belgeler

 • İngilizce davet yazısı ( İmzalı )
 • Pasaport fotokopisi ( 1-4 e kadar ve varsa vize sayfası)
 • Kalacağınız adresi gösterir elektrik, su faturası veya council tax belgesi
 • Kira sözleşmesi fotokopisi
 • Bank statement (Son 3 aylık hesap dökümü)
 • İşyerinden alınacak görev yeri belgesi

Evet hazırlayacak olduğunuz tüm belgeler bu kadar : ) Biraz gözünüze çok göründüğüne eminim. Öncelikle şunu bilmelisiniz yukarıda hazırlayacağınız tüm belgeler zorunlu değil, sizin isteğinize bağlı. Ama hepsi vizenin çıkmasını kolaylaştıracak belgeler.  Burada şunu kabullenmelisiniz ki görevlinin size vize vermesi için sizin bu ülkeye kalıcı gelmediğinize inanması lazım. Tamam siz buraya turist olarak geleceksiniz, bu niyetle başvuruyorsunuz ama bunu sadece siz biliyorsunuz , vize görevlileri bilmiyor. Bir şekilde onları inandırmanız lazım. Bu nedenle size tavsiyem tüm belgelerinizi itina ile hazırlayınız.   Yukarıdaki istenen belgeler benim araştırmalarım sonucu gerekli olduğu kanısına vardığım belgeler. Size anlamsız gelen kimi evraklar aslında vize başvurusu esnasında vize almanıza sebep olacak bir belge olabilir. Burada en öncelikli ve destekleyici evrak; banka’da göstermiş olduğunuz maddi geliriniz olacak. Yukarıda yazılanlara ek olarak varsa; kira geliriniz, yatırımlarınız veya farklı gelir kalemleriniz onları da vize belgenize eklemekten çekinmeyiniz. Bu sayede görevli düşünecektir ki bu kişi ülkesinde yeterince yeterli gelire sahip, İngiltere’de kaçak kalması için bir sebep yok 🙂 Aldığınız bir görev belgesi Türkiye’de kalıcı bir işinizin olduğunu veya izin belgesi görevinize geri döneceğinize dair bir kanıt olacak ve görevliyi İngiltere’de kalıcı olmadığınıza ikna edecektir. Dediğim gibi tüm bunlar destekleyici evraklar, vize alma ihtimalinizi arttırır ama garanti etmez. Son olarak fark etmişsinizdir yukarıda istenen belgeler çalışanlara ait. Çünkü benim vizesini aldığım misafirlerim biri Türkiye’de devlet kurumunda diğeri özel kurumda çalışan kişilerdi. Bu nedenle sizin doğrudan adınıza göstereceğiniz bir geliriniz yoksa size maddi destek sağlayacak kişilerin(anne veya baba) benzer evrakları sağlaması ve size sponsor olduğunu bir mektup ile belirtmeleri lazım. Veya eğer çalışan kişi bir esnaf ise ve kendine ait bir işyeri varsa bu işyerinin gerçekliğini kanıtlaması için Ticaret Odasından alacağı bir kayıtlı işyeri belgesi de faydalı olabilecektir.   Genel olarak turist vizesi ile ilgili yapacak olduğum tavsiyeler bunlar. Bu yazıyı yazabilmek için çok emek verdim. Ümit ediyorum farklı sitelerde bu yazıyı copy-paste şeklinde görmem. Tüm telif hakları bana aittir 🙂

Yukarıda vize başvurusuna dair yazdıklarımda hatalar olduğunu düşünenler veya eklemek istedikleri bilgi ve tecrübeleri olanlar lütfen yorum sayfasını kullanmaktan çekinmesin. Bu sayede varsa yanlışım ben düzeltirim ve bilgiler doğru bir şekilde paylaşılmış olur.

En son olarak yazıyı buraya kadar okuyabildiyseniz şunu da söylemeliyim. Aşağıda yorum bölümünde soracağınız sorularda sadece bu yazı içindeki anlaşılmayan kısımlara açıklık getirecek sorulara cevap vereceğim. Onun dışında turist vizesi ile alakası olmayan veya farklı vize türleri ile ilgili lütfen soru sormayınız, çünkü cevap vermeyeceğim. Danışmanlık şirketine benzer bir halim yok değil mi? Olsam zaten bu işi bedavaya yapmazdım 🙂

Yukarıdaki bilgileri edindiğim tüm linkleri aşağıda paylaşıyorum. Sizlerde bu linkleri inceleyerek en doğru vize başvurusu nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Vize başvurusunda bulunacaklara şimdiden kolay gelsin.

General Visitor Başvuru Sayfası: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visas-immigration/visiting/ (İngilizce) Online başvuruda dolduracağınız formun PDF hali; online başvuruya başlamadan önce bu dokümanı print edip, bir ön hazırlık yapmanızda fayda var. http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/applicationforms/visas/vaf1a.pdf   Yukarıdaki belgenin nasıl doldurulacağına dair açıklamaların bulunduğu PDF belgesi: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/applicationforms/visas/313079/turkish-vaf1a-1k-guidance.pdf (Türkçe) http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/applicationforms/visas/vaf1-guidance.pdf (İngilizce)   Aşağıda paylaştığım link ise bana göre en önemli PDF belgesi. Hazırlamanız gereken evrakları ve hazırlarken nelere dikkat etmenize dair her tür bilgiyi bu dokümanda bulabilirsiniz. http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/documents/out-of-country/visitors.pdf  (İngilizce)   Vize başvurusunda çektireceğiniz fotoğraf standartlarını bildiren bir link; http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/applicationforms/visa-photo-guidance.pdf   Örnek bir davetiye mektubu; https://hotfile.com/dl/250353289/9438f6d/invitation_letter.doc.html   Online başvuruyu yapacağınız resmi sayfa; http://www.visa4uk.fco.gov.uk/ApplyNow.aspx (Online başvuru sayfasında yapacağınız işlemlerin geri dönüşü yok, tüm bilgileri dikkatli doldurmanızı tavsiye ediyorum.)   Online başvuruyu yaptıktan sonra vize evraklarını teslim etmek için almanız gereken randevuyu Wordbridge sitesinden alacaksınız. Linki; https://www.visainfoservices.com/

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

- Reklam -