11.6 C
Gaziantep
2 Mayıs 2023, Salı
AnasayfaGeneliPhone OS 3.0 ile gelenler

iPhone OS 3.0 ile gelenler

- Reklam -

iPhone sahipleri 17 Haziran 2009 itibariyle telefonlarını yeni işletim sistemine yükselttiler. Peki bu güncellemenin ne gibi artıları olduğunu ve iPhone’a neler kattığını anlatmaya başlayayım.

 1. MMS: İlk iPhone’da olmaması bile anlamsız olan MMS özelliğine sonunda kavuştuk. 2005 yılından beri hemen her telefonda bulunan MMS neden iPhone’a bu kadar geç geldiği bilinmiyor.
 2. Spotlight Arama: Mac kullanıcılarının alışık olduğu spotlight arama kavuşulan bir diğer özellik. Arama hızlı olduğu kadar içerik olarakta çok doğru sonuçlar gösteriyor. Telefon defteriniz, mesajlarınız, mailleriniz tam olarak telefonun ulaşabildiği her dökümanda arama gerçekleştirebiliyor.
 3. Tethering: Türkçe’ye çevirisi pek olmayan bu işlemin manası internet bağlantısını paylaştırmak aslında. iPhone OS 3.0 ile birlikte gelen tethering özelliği sayesinde USB kablosun veya Bluetooth kullanarak telefonunuzun internetini bilgisayarınızdan kullanabilirsiniz.
 4. Kes – Kopyala – Yapıştır: Çok uzun zamandır beklenen özelliklerden biriydi. Parmağınızı uzun süre bir yazının üzerinde basılı tuttuğunuzda, açılan kopyala menüsünü seçtikten sonra başlangıç ve bitiş noktalarını belirliyorsunuz. Kullanış olarak belki daha başarılı bir metod bulunabileceksede uzun süredir bekleyen iPhone kullanıcıları buna çoktan razılar.

  iPhone OS 3.0 ile gelenler

 5. Yaş kontrolü: Uygulamasına göre iPhone’unuz size yaşınızın uygun olup olmadığını soruyor. Her ne kadar faydasızlığıyla bilinen bir metod olsa da halen günlük hayatımızda uygulanıyor.
 6. Salla değişsin: iPodlarda olan bir özellik olan şarkı geçişlerinin sallayarak yapmak iPhone’a gelen bir diğer özellik. Bu sallama işini Apple sevmiş olacak ki yazı yazarken telefonu salladığınızda geriye alma işlemide aynı şekilde yapılabiliyor.
 7. Ses kayıt uygulaması : Ses kaydedicisi benim hatırladığım windows 95′ten beri vardı. App Store’da aynı işi yapan birçok uygulama mevcut.
 8. Yatay sanal klavye: Adından da anlaşılabildiği gibi telefonu yatay tuttuğunuzda klavyenin yan dönerek daha geniş bir alması ve yazım kolaylığı sağlamasına yarıyor. Hemen hemen bütün uygulamalarda yatay dönüşüm sağlandığı söyleniyor.
 9. Kamera yazılımının geliştirilmesi: Geçen versiyona göre yapılan çekimlerin daha kaliteli olduğu konusunda deneyenlerin kişisel fikirleri var. Ayrıca kamera yazılımında sol üstte küçük boyutta gösterilen son çekilen resim de birçok kullanıcının hoşuna gidecek gibi görünüyor.
 10. Push Notification: O an açık olmayan uygulamaların güncelleme ve bildirimlerinin mesaj şeklinde gelmesi bir diğer özellik. Birçok uygulamanın yakın zamanda Push Notification desteklemesi bekleniyor.

Bunlar sadece gözüme takılan özellikler. Daha birçok özellik iPhone OS 3.0 ile birlikte geldi. iPhone sahibi olupta halen bekleyenler varsa biran önce yükselmeyi yapmalarını tavsiye ediyoruz. iPhone sahiplerinin birçok sorunu bu sürüm yükseltmesiyle çözülecek gibi görünüyor. Güncellemeyi yaptıktan sonra da muhakkak yorumlarınızı bekliyorum tabii ki de.

- Reklam -
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

- Reklam -