11.6 C
Gaziantep
1 Mayıs 2023, Pazartesi
AnasayfaGezi RehberiJaponya Gezilecek Yerler

Japonya Gezilecek Yerler

- Reklam -

Sonsuz bir keşif ülkesi olan Japonya, sunduğu güzellikler ile eşsiz bir deneyim yaşayabileceğiniz efsane ülkelerden bir tanesi.

Muhteşem peyzajlı bahçeleri, görkemli Şinto ve Budist tapınakları, korunmuş kültürel ikonlar, sanat merkezleri ve tarihi yerleri ile güzel bir Japonya gezilecek yerler listesi hazırlayabilirsiniz.

Ülkenin en ünlü şehirleri, şüphesiz Tokyo, Osaka ve Kyoto’dur. Zaten ülkede görülecek en önemli yerlerin büyük bir bölümü de bu şehirlerde veya çevresindeki bölgelerde bulunuyor.

Fakat Japonya, bu 3 şehirden çok daha fazlasıdır.

Japonya, Türkiye’den 3 aya kadar vize istemiyor. Bu yüzden de, bu 3 aylık süre içerisinde dilediğiniz kadar bu ülkede kalabilirsiniz. Fakat, en pahalı şehirlerden olan Tokyo, Yokohama ve Kobe gibi yerler bütçeyi biraz zorlayabiliyor. Bu yüzden de, bu şehirlere kısa ama anlamlı gezi düzenlemekte şart.

1. Kyoto

Arashiyama Bamboo Ormanları Kyoto

Kyoto, ülkenin en güzel ve en ünlü şehirlerinden bir tanesi.

Bu şehir, ahşap çay evleri, bambu ormanları, altın ve gümüş kaplı tapınakları, zen bahçeleri ve pazarları ile ünlüdür.

Kyoto, çok çabuk sevdirir kendini. Özellikle doğaya ve tarihe merakınız varsa, bu şehre bayılacaksınız. Şehir merkezindeki modern binalar biraz hayal kırıklığı yaratabiliyor olsa da, dar taş sokakları, eski ahşap evleri bu eksikliği gidermektedir.

Kyoto, Tokyo’ya nazaran çok daha uygun bir şehir. Burada çok uygun fiyatlara kapsül oteller, hosteller, ucuz sokak yemekleri ve güzel restoranları fazlasıyla bulabilirsiniz.

Turistlerin en popüler Japon şehirleri arasında kabul ettiği Kyoto’da yapılacak birçok turistik aktiviteyi de bulabilirsiniz. Kaçırmamanız gereken en önemli yer ise, Bambu Ormanları‘dır.

2. Tokyo

Shibuya Geçidi Tokyo

Japonya’nın başkenti ve en ünlü şehri olan Tokyo, mutlaka görülmesi gereken yerlerden diyebiliriz. Bu şehri ziyaret etmenden Japonya gezisi kesinlikle eksik kalacaktır.

Tokyo, birbirinden güzel turistik noktaları ve yapılacak aktiviteleri ile turistlerin ülkedeki en sevdiği şehirlerden bir tanesi.

Kedi kafeleri ile ünlü Tokyo’da, kedi sevmek için güzel bir kafe arıyorsanız, ”JaLaLa”ya mutlaka göz atın deriz. Şehirdeki en ünlü kafelerden ve en iyi kahveye sahip bu mekanı seveceksiniz.

Bu şehir, ülkedeki en kalabalık insan trafiğini görebileceğiniz yer.

Devasa gökdelenleri, kalabalık yaya geçitleri, çılgın gençlik modaları ve Japonya’nın en güzel yemeklerine ev sahipliği yapan, ülkenin ünlü restoranlarını bu şehirde bulabilirsiniz.

Unutmayın ; Shinjuku’daki hükümet binasından eşsiz bir şehir manzarasını seyretmeyi (Tokyo Metropolitan Government Building – Ücretsiz), Robot Restaurant’ta bir show izleyerek yemek yemeyi, ünlü Shibuya Geçidinden karşıya geçmeyi ve Mario gibi giyinip ana yolda go-kart kullanmayı unutmayın.

3. Hiroşima Barış Anıtı Parkı

Hiroşima Barış Anıtı Parkı

Hiroşima’daki bu Barış Anıtı Parkı, Japonya’nın en ünlü yerlerinden bir tanesi.

Yılda 1 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği bu park, atom patlamasının merkez üssünde yer almaktadır. O korkunç güne ait anıtlar ve müzeleri de burada görebiliyorsunuz.

Burada en dikkat çeken yerlerden biri, şüphesiz Barış Anıtı Müzesi’dir. Bu müzede, dünya barışı ile ilgili sayısız sergiyi ve çok daha fazlasını görebiliyorsunuz. Anıt Cenotaph ve Barış Alevi ile Atom Bombası Kubbesi de burada mutlaka görülmesi gereken yapılardandır.

Hiroşima, ikinci dünya savaşından sonra tamamen yeniden inşa edilmiş modern bir şehir. Bu şehirdeki en önemli ve en anlamlı gezi, bu Barış Anıtı Parkı’na yapılacak ziyaret olsa da, ilginizi çekebilecek birkaç yeri ve yapılacak birkaç turistik şeyleri de bu şehirde bulabilirsiniz.

4. Itsukuşima Tapınağı ve Miyajima Adası

Itsukuşima Tapınağı

Japonya’nın gezilecek yerleri arasında en dikkat çeken tapınaklardan biri olan Itsukuşima Tapınağı, Hiroşima’dan bir feribot yolculuğu ile kolayca ulaşabileceğiniz bir yer.

Japonya’nın tapınak adası olarak bilinen Miyajima‘daki bu tapınak, dünyanın en ünlü tapınakların arasındadır. Rüzgar tanrısı Susanoo’nun Prenses kızlarına adanmış bu tapınak, bir ”Şinto Tapınağı”dır.

Adadaki 8. yüzyıldan kalma tapınakların büyük bir bölümü kazıklar ile suyun üzerinde duracak şekilde yapılmış.

Burada tapınakların dışında keşfedebileceğiniz birkaç şey daha bulabilirsiniz. Bunlardan en önemlisi ise, kuş kolonisine ev sahipliği yapan arazileridir.

5. Nara

Nara

Ülkenin en güzel şehirlerinden birisi olan Nara, daha çok geyikleri ve tapınakları ile ünlü olsa da, bu şehirde yapılacak çok şey var.

Ülkenin en ünlüsü olan Nara Park, birbirinden değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapan müzeler ve çok daha fazlasıyla Nara eşsiz bir deneyim sunuyor.

Ünlü Japon kültürünü ve geleneklerini görebileceğiniz en iyi şehirlerden biri olan Nara, kaçırılmaması gereken destinasyonlardan.

6. Fuji Dağı

Fuji Dağı

Bizim’de Japonya gezi rotamızda olan Fuji Dağı, macera severlerin tercih edebileceği doğal güzelliklerden biri.

Ülkedeki en heyecan verici deneyimi sunmasıyla, dünyaca ünlü olan Fuji Dağı’na resmi tırmanış, temmuz ayında başlıyor ve eylül ayında bitiyor.

Uzun soluklu maceralar ile aranız iyiyse, Fuji Dağı da listenizde olması gereken muhteşem bir destinasyon.

7. Kamakura

Kamakura Daibutsu – Buda Heykeli

Tokya’dan gezi turları ile rahatlıkla görebileceğiniz yerlerden biri olan Kamakura, şehir merkezine ortalama 1 saat uzaklıkta bulunmaktadır.

Bir zamanlar Japonya’yı yüzlerce yıldır yöneten askeri hükümetin merkezi olarak bilinen bir kasaba olan Kamakura, günümüzde turistlerin gezi rotasına mutlaka eklediği yerlerden biri. Bunun en önemli nedeni, Tokyo gibi büyük ve ünlü bir şehre, oldukça yakın bir konumda bulunuyor olmasıdır.

Kamakura, ”Doğu Japonya’nın Kyotosu” olarak da anılmaktadır. Bunun nedeni ise, çok sayıda tapınaklara ev sahipliği yapıyor olması ve sakin bir tatil beldesi olmasıdır.

Kamakuran’nın en meşhur yeri, şüphesiz Daibutsu adı verilen büyük Buda Heykeli’dir. Tabi bunun dışında Zen Tapınakları da aynı derecede etkileyici ve güzeldir.

8. Kobe

Kobe

Japonya’nın en turistik yerlerinden biri olan Kobe, bu ülkeye seyahat eden her turistin mutlaka göz atması gereken bir şehir.

Dağların nefes kesen manzaralarını sunan Kobe şehri, ülkedeki Kozmopolit şehirlerden. Birbirinden güzel tarihi yapıları, doğal güzellikleri, mimari yapısı ve en iyi Japon yemeklerini deneyebileceğiniz restoranları ile, ülkenin en sevilen şehirlerinden.

Arima Onsen, Kobe’nin merkezinde bir kaplıcadır ve turistler arasında oldukça popüler noktalardan biridir. Kobe’nin komşusu olan Osaka’nın manzarasını izlemek isteyen macera severler de Rokko Dağı’na mutlaka göz atmalı. Burası, hem Osaka’nın hem de Kobe’nin güzel fotoğraf karelerini yakalayabileceğiniz yerlerden bir tanesi.

Şehirde daha görülecek birçok yeri bulabilirsiniz. Bunlardan, ”Deprem Müzesi” ve ”Sorakuen Bahçesi” gibi noktaları da kaçırmamak gerekir.

Kome’de ne yenir ? diye soracak olursanız da, birçok yemek ismi vermek yerine, ”Kobe Bifteği” yemeden bu şehirden ayrılmayın deriz. Japonların en sevdiği yemeklerden biri olduğu gibi, turistlerin de favorilerindendir.

9. Sapporo

Sapporo

Japonya’da görülmesi gereken en güzel yerler arasında olan Sapporo, daha çok macera gezisi arayanların tercih edebileceği şehirlerden biri olarak bilinir. Buz heykel festivalleriyle, kayak ve snowboard yarışmalarına ev sahipliği yapmasıyla ünlüdür ve kayak merkezi arayanlar için güzel bir yerdir.

Şehirde görülecek güzel yerlerden bir diğeri de, Sapporo Bira Müzesi’dir. Bu müzede, kentin bira tarihi hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

10. Yokohama

Yokohama

Yokohama, Japonya’nın en pahalı ve en sevilen şehirlerinden biri. Bu şehirde dolaşırken kendinizi Çin’deymiş gibi hissedebiliyorsunuz. Şehirdeki restoranlardan mağazalara ve en önemlisi Çin mahallesine kadar birçok Çin etkisini görmek mümkün.

4 milyona yakın nüfusuyla oldukça büyük şehirlerden biri olan Yokohama, yüksek yaşam standardı ve zengin gökdelenleri ile Tokyo’nun rakibi olarak gösterilen şehirlerdendir.

Birbirinden modern yapıları, parkları, müzeleri ve tarihi yerleri görebileceğiniz bu şehri de, listenize ekleyin deriz.

11. Fukuoka

Fukuoka

Japonya’nın en eski şehri olarak ün yapmış olan Fukuoka, daha çok tarihi yerleri ile dikkat çekiyor olsa da, bu şehirde yapılacak birbirinden güzel turistik aktiviteleri de bulabilirsiniz.

Kyushu’nun en büyük ve ülkenin en kalabalık on kentinden biri olan Fukuoka, Japonların bile en çok ziyaret ettiği şehirlerden. Şehir, Asya anakarasına yakınlığı ile de ünlüdür. Seul’e Tokyo’dan daha yakın olan bu şehir, yüzyıllar boyunca önemli bir liman kenti olmuş.

Hakata adı verilen bölge ise, şehrin en popüler yerlerinden. Burası, Fukuoka’nın en dikkat çeken yapılarını görebileceğiniz yerlerden biri olduğu gibi, Japon yemeklerini deneyebileceğiniz de güzel bir yer. Burada, şehrin ünlü restoranlarını fazlasıyla bulabiliyorsunuz.

12. Okinawa

Okinawa

160 adadan oluşan bir takımada olan Okinawa, Kyushu sahilinde yer almaktadır. Çoğunlukla subtropikal iklime sahip olan bu şehir, Okinawa Adası’nın tam ortasında yer alıyor.

Şehir, güneyde olduğu için çoğu zaman, Tokyo ve Osaka gibi şehirlere nazaran çok daha farklı bir atmosferi olduğu söylenir.

Tabi, Japonya’nın diğer şehirlerine göre ulaşması zor olan bir şehir. Fakat ülkeyi ziyaret eden birçok turist, mutlaka bu şehir için bir gezi planı yapmaktadır. Eğer yeteri kadar zamanınız varsa bu şehri de listenize ekleyin deriz.

13. Hokkaido Adası

Hokkaido – Japonya Adaları

Japonya’nın en güzel adalarından biri olan Hokkaido, doğal kaplıcaların mesire yeri olarak da bilinmektedir.

Daha çok kaplıcaları ve kayak merkezleri ile tanınan Hokkaido Adası, güzel bir Japonya tatili için en ideal destinasyonlardan bir tanesi.

Güzel manzaraya sahip Mavi Gölet’i ve hayvanat bahçesi ile ailece güzel bir tatil yapabileceğiniz bu adaya da mutlaka göz atın deriz. Ada, daha çok yaz aylarında kalabalıklaşmaktadır. Bu yüzden kış aylarında adanın biraz daha durgun olacağını da unutmayın.

14. Naoshima – En Güzel Japonya Adası

Naoshima

Japonya’nın adaları arasında en güzellerinden olan Naoshima, ayrıca en popüler olanlardandır.

Seto iç denizinin ortasındaki bu güzel ada, daha çok Japonların Tokyo’dan hafta sonu kaçamağı için tercih ettiği yerlerden biri olarak bilinse de, turistlerin de en favori gezilecek noktalarındandır.

Tokyo’dan bu adaya günübirlik turlar ile gitmek yerine, burada 1 gece konaklamayı düşünün. Özellikle sevgiliniz veya eşiniz ile seyahat ediyorsanız, bu adanın sunduğu manzarayı ve atmosferi seveceksiniz.

Büyük Yayoi Kusama balkabaklarını, Monet resimlerinin bulunduğu bir müzeyi ve çok sayıda Tadao Ando mimarisini Naoshima’da fazlasıyla görebiliyorsunuz.

Eğer sanata meraklıysanız bu adaya bayılacaksınız. Özellikle komşu adalardan olan Teshima ve Inujima adaları da görülmeye değer. Bu yüzden, zamanınız ve yeteri kadar bütçeniz varsa burada 1 gece konaklayın.

15. Shirakawa, Gifu

Shirakawa Köyü

Japonya’nın en güzel ve en doğal yeri olan Shirakawa Köyü, Osaka’dan, Tokyo’dan veya Kyoto’dan rahatlıkla ulaşabileceğiniz yerlerden.

Buranın tarihi sadece 200 yıl öncesine kadar gidiyor. Yani uzun bir geçmişi olan bir yer değil. Ancak bu köy, size Japonya’daki kırsal yaşamın, ülkenin sanayileşme öncesi nasıl bir etkisi olduğu konusunda mükemmel bir izlenim vermektedir.

Geleneksel mimari yapısı ve yaşam tarzı sayesinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan bu köy, mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında diyebiliriz. Özellikle sunduğu doğal güzellik ve kırsal yaşamı, görülmesi ve deneyimlenmesi gereken şeylerden.

16. Osaka

Dotonbori Bölgesi, Osaka’nın hem yeme içme hem de gece hayatı için en iyi bölgelerinden biridir

Tokyo’dan sonra en ünlü şehir olan Osaka, ülkedeki en büyük şehirlerden biridir. Pek çok yerli halka göre, burası ülkedeki diğer şehirlere nazaran daha geri kalmış bir şehir olarak bilinmektedir. Fakat Japonya turu Osaka olmadan eksik kalacaktır.

Bu şehirde birçok müze, galeri ve eğlence parklarını bulabiliyorsunuz. Yani turist olarak sıkılmadan 1-2 gününüzü rahatlıkla bu şehirde geçirebilirsiniz.

Japon yemeklerini denemeyi planlıyorsanız da, bu şehir bunun için en ideal yerlerden biridir. Ülkedeki en ünlü restoranlardan bazılarını bu şehirde bulabilirsiniz. Ayrıca Osaka, Tokyo’ya nazaran daha ucuz bir şehirdir. Bu yüzden mutlaka gidilecek yerlerden bir tanesi.

- Reklam -
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

- Reklam -