11.6 C
Gaziantep
19 Nisan 2024, Cuma
AnasayfaGezi RehberiKöln Gezilecek Yerler

Köln Gezilecek Yerler

- Reklam -

Kültürel bir başkent ve Üniversite şehri olarak bilinen Köln, Ren Nehri üzerinde 2 bin yıllık tarihi ile Almanya‘nın en güzel ve en anlamlı şehirlerinden bir tanesi. Birbirinden güzel tarihi yapıları, kültürel yapısı ve sanatı ile, sizi günlerce bu şehirde tutabilecek birçok şeyi bulabilirsiniz.

Sanat ve tarih seven biriyseniz, Köln gezilecek yerler listesinde sizin için birçok yer var. Tabi Köln, tarih ve müzelerden ibaret değil. Burası, Almanya’da kişi başına en fazla barın düştüğü bir şehir. Yani, hareketli, canlı ve sıkılmanıza izin vermeyen bir şehir.

Doya doya, sıkılmadan 2-3 gününüzü rahatlıkla geçirebileceğiniz bu şehir, dini yapılarıyla da oldukça popüler. Şehrin en gözdesi ve sembolü, Köln Katedrali. Hayranlıkla göz atabileceğiniz bir mimari yapıya, iç dekora ve eşsiz bir tarihe sahip. Dedik ya, bu şehir size Almanya’nın birçok şehrine göre çok daha iyi davranacak, sizi sevecek sevdirecek, sizi yormadan güzelliğini ve tarihini eşsiz bir şekilde sunacak bir şehir.

Bu şehirde gezilecek yerler listenizi, şehrin en turistik yerleri ile, şehirde size hitap eden şeyler diye, ikiye ayırın. Yeteri kadar zamanınızın olduğundan eminseniz, listedeki tüm yeri görmeye çalışın. Yok günübirlik Köln gezisi düzenliyorsanız da, en azından şehrin en gözde yerlerini aradan çıkartın.

Listenize şehrin kalbinin attığı yerlerden biri olarak bilinen ”Eski Şehir Bölgesi”nden başlayın. Köln Katedrali, Aziz Martin Kilisesi gibi dini yapıları aradan çıkarın. Sonra, Eski Şehir Merkezi’nin sokaklarını karış karış gezin. Müzelere göz atın. Bütçenizi aşmıyorsa, tüm müzelere tek tek göz atın. Köln gezisi anlamlı hale getirin.

1. Köln Eski Şehir

Köln Eski Şehir Bölgesi

Şehrin kültürünü ve tarihini en iyi öğrenebileceğiniz yerlerden biri olan ”Eski Şehir (Old Town)” şehirdeki en fazla turist trafiğine sahip yerlerden biri olsa da, sunduğu tarihi yapıları ve samimi atmosferiyle gezinize başlayabileceğiniz en güzel yer.

Bu tarihi bölgeyi dolaşırken, aklınızda tek bir şey olmalı ; o da Köln’ün dörtte üçünün savaşta yıkılmış olmasıdır. Dolaştığını sokaklarda göreceğiniz arnavut kaldırımlarının 70 yıl önce bir moloz olduğunu düşünün. Heumarkt ve Altermarkt gibi meydanlarda hala savaş dönemi izlerini görün. Burası geçmişe tanıklık edebileceğiniz en güzel yerlerden biri, yavaşça gezilmesi gereken yerlerden bir tanesi.

1899 yılında kalma ”Heinzelmännchenbrunnen” adındaki çeşmeyi bulun. Bu çeşme, bölgedeki en eski yapılardan.

2. Köln Katedrali

Köln Katedrali

Bu katedralin ünlü olmasının en önemli nedenlerinden bir tanesi ”Uluslararası Hac Yeri” olmasından gelmektedir.

1164’ten bu yana 3 kral arasında el değiştiren bu kilise, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan, şehrin en eski yapılarından bir tanesi.

Almanya’da en çok ziyaret edilen dini yapılardan biri olmasına şaşmamalı, eşsiz mimarisi, 19. yüzyıldan kalma yüksek iki kulesi, 1500’lerden kalma vitray pencereleri, 10. yüzyıldan kalma Gero-Kreuz haç ve 1300’lerden kalma, siyah mermerden yapılmış yüksek sunağı ile göz kamaştıran bu kiliseyi birçok turist gibi siz de takdir edeceksiniz.

Tabi, kilisenin en fazla dikkat çeken yeri de, ”Üç Kralın Yaldızlı Türbesi”dir. Bu, Verdunlu Nicholas tarafından Hz. İsa’nın yaşamından, peygamberlerden ve havarilerden 12. yüzyıl kabartmalarıyla süslenmiş üçlü bir lahittir.

3. Great St. Martin Kilisesi

Great St. Martin Kilisesi

Şehrin bir diğer takdire şayan kilisesi ise, Büyük Aziz Martin Kilisesi’dir. En az Köln Katedrali kadar turistlerin ilgisini çeken bu kilisenin tarihi 12. yüzyıla kadar gidiyor.

Savaş sırasında bu kilise de nasibini almış ve restorasyon çalışmaları ise, 1980 yılına kadar sürmüş.

Köln Katedrali’ne nazaran biraz daha sade bir iç mimariye sahip olması, dışarıdan gördüğünüzün eşsiz mimarinin karşılığını vermese de, dış cephesiyle bu eksikliği fazlasıyla gidermekte. Tabi, bu iç mimarlığın bir eksiklik değil de, bir sıradanlığın dışına çıkılmak istenmesinden kaynaklandığı söylenmektedir.

4. Roman-Germanic Museum

Roman-Germanic Museum

Köln müzeleri arasında en dikkat çekenler arasında olan bu müzenin kuruluş hikayesi gerçekten güzel.

Savaş sırasında bir bomba sığınağı inşası sırasında katedralin hemen yanında ortaya bir Roma Villası çıkarılmış. Daha sonra kazı çalışmaları ilerletilmiş ve villanın merkez parçasını, Dionysos mozaiğini çıkarıp taşımak yerine buraya bir müze inşa etmeye karar verilmiş. 1970’lerde bu site alanının tamamını kapsayacak şekilde inşa ettikleri, Roman Germanic Museum, şimdilerde şehrin en gözde yapılarından.

Tabi bu müzede gösterilen eserler bunlar ile sınırlı değil. ”Colonia Claudia Ara Agrippinensium” zamanından Köln’ün çevresinde bulunan daha birçok eseri de burada görebiliyorsunuz. Cam yapımından uzmanlaşmış olan bu yerleşim, şekil üflemeli cam, yılan iplikli cam ve buzlu camın miktarı ve işçiliği ile gerçekten muhteşem.

“İç, sonsuza dek iyi yaşa” yazan Yunan yazılarını taşıyan 4. yüzyıl “Köln kafes kabı” ise, müzenin en popüler ve en önemli eseri olarak bilinir.

5. Köln Botanik Bahçesi

Köln Botanik Bahçesi

Almanya’daki birçok şehrin Botanik Bahçesi olduğu gibi, Köln’ün de bir tane Botanik Bahçesi bulunuyor. Hem de en güzeli. Londra’nın Kristal Sarayı’ndan esinlenilmiş ve 1860’larda inşa edilmiş, enfes bir cam sarayın çevresindeki 11.5 hektarlık çimler, bireysel bahçeler ve seralara sahip bu bahçe, Köln’de gezip görebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi.

Bahçe, şehrin kuzey tarafında, Köln Hayvanat Bahçesi’nin hemen yan tarafında yer alıyor. Ulaşması da oldukça kolay.

Parkın çevresinde tropik yağmur ormanları için Ana Sera, şeker kamışı, vanilya, kakao ve tarçın gibi tropik mahsulleri destekleyen Küçük Tropikal Ev, Subtropikal Ev ve Kaktüs Evi gibi daha birçok yer var.

Dış tarafta göletin hemen yanında bir Akdeniz bahçesi ve taş vazo ile tamamlanmış güzel bir İtalyan Rönesans Bahçesi,

Dışarıda bir göletin yanında bir Akdeniz bahçesi ve taş vazo ile tamamlanmış muhteşem bir İtalyan Rönesans bahçesi, çağlayan ve tapınak çardakları vardır. Yani yarım gününüzü sıkılmadan geçirebileceğiniz güzelliklerle dolu bir yer.

6. Köln Triangle

KölnTriangle

Köln Katedrali’nin uzunluğunun geçilmemesi, katedralin gölgede bırakılmaması için burada katedralden uzun yapılara izin verilmiyormuş. Bu yüzden, bu Köln Üçgen Gökdeleni 100 metreden birazcık daha uzun yapılmış.

Panoramik bir gözlem alanına ev sahipliği yapan bu kuleden şehrin en güzel fotoğraf karelerini yakalayabiliyorsunuz. Oldukça modern bir mimariye sahip yapıyı da, gözden kaçırmanız mümkün değil.

7. Hohenzollern Köprüsü

Hohenzollern Köprüsü

Köln’ün sembolik yapılarından bir diğeri olan Hohenzollern Köprüsü, şehrin en fotojenik yerlerinden bir tanesi, Özellike hava karardıktan sonra güzel bir manzaraya ev sahipliği yapan bu köprünün çok güzel fotoğraf karelerini yakalayabilirsiniz.

Tarihi 20. yüzyıla kadar giden bu köprü, savaştan sonra yeniden inşa edildiğinde sadece demiryolu ve yaya trafiği olarak kullanılıyormuş.

Bu köprüden mutlaka geçin. Büyük Aziz Martin Kilisesi ve Köln Katedrali’nin en güzel fotoğraf karelerini buradan yakalayabilirsiniz.

Ayrıca ”Aşk Kilitleri” adlı bir köprü olduğundan dolayı da sevgilinizle geçmeyi de ihmal etmeyin. Buraya bir kilit takıp anahtarı da deniz atmayı unutmayın.

8. St Gereon Bazilikası

St Gereon

Köln’de görülmesi gereken yerler arasında bir diğer dini yapı olan Aziz Gereon Bazilikası, daha çok sadece mimari yapısıyla dikkat çekiyor.

Bir Romaneski bazilikası olan Aziz Gereon Bazilikası, tuhaf bir tasarıma sahip olsa da, yine de turistlerin sadeliği ile beğendiği yerlerden. 12. ve 13. yüzyılda dört aşamada inşa edilmiş olan bu yapı, yeni kısımlarının eskilere eklenmesiyle oluşturulmuş.

9. Museum Ludwig ve Wallraf – Richartz Müzesi

Museum Ludwig ve Wallraf-Richartz Müzesi

Ludwig Müzesi, Köln Katedrali’nin hemen yanında modern yapısıyla dikkatinizi çekecektir. Şehrin en yeni mimari yapılarından birinde bulunan bu iki harika müze, Rembrandt, Manet, Renoir, Leibl, Liebermann ve Slevogt’un eserleri ile geniş bir Avrupa resmine ev sahipliği yapıyor.

Ludwig Müzesi, daha çok modern ve çağdaş resim üzerineyken, Wallraf-Richartz Müzesi ise, çağdaş resim üzerine odaklanmaktadır.

Aynı bina içerisinde bulunan bu iki müzeyi de gezilecek yerler listenize ekleyin.

10. Köln Çikolata Müzesi

Çikolata Müzesi

Köln Müzeleri arasında en tatlısı olan Çikolata Müzesi, daha çok çocuklu ailelerin favori adreslerinden biri olsa da, bizce her yetişkinin göz atması gereken bir müze.

Bu müze, Hans Imhoff’un Stollwerck çikolata fabrikasını satın alıp, kırılmış makineler, ambalaj malzemeleri ve diğer çikolata imalatının kalıntıları ile dolu bir çöp konteyneri keşfettiği 1972 yılına tarihleniyor.

Kendi çikolata barınızı tasarlayabileceğiniz bu müzede, İnteraktif ekranlar, kalıp koleksiyonları, antika çikolata kutuları ve ambalajları, çikolata çeşmesinden ücretsiz örnekler ve yapılan çikolataları izleyebileceğiniz bir çalışma hattı bile bulunuyor.

11. Augustusburg ve Falkenlust Sarayları

Augustusburg ve Falkenlust Sarayları

Köln yakınlarında gezilecek yerler olarak adlandırabileceğimiz bu yer, teknik olarak Brühl’de bulunuyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunmasından dolayı, Köln’ü ziyaret eden birçok turistin göz attığı yerlerden.

Şehrin 15 km güneyinde bulunan Schloss Augustusburg, Köln Başpiskoposu’nun 18. yüzyıldan kalma sarayıdır.

Görkemli bir şekilde dekore edilmiş ve döşenmiş, bu büyüleyici Geç Barok / Rokoko sarayı, eşsiz merdiven salonuyla ünlüdür. Daha birçok tarihi ve önemli yapılarıyla dikkat çeken Brühl, baştan aşağı gezilmesi gereken bir kent olsa da, önceliğiniz Köln’e oldukça yakın olan bu saraylar olsun.

12. Kranhaus Binaları

Kranhaus

Tarihi sokakları, kiliseleri ve binalarıyla ünlü Köln’ün bir de modern tarafı var. Bunlardan bir tanesi ve en önemlisi ise Kranhaus Binaları’dır.

Ren Nehri’ne bakan vinç şekillerinde belirgin olan modern Kranhaus binalarıdır. Günümüzde birçok yaratıcı ve sanat endüstrisine ev sahipliği yapmakta ve şehre yeni bir his vermek için Köln’ün farklı bir bölgesinde dolaşmak iyi gelecektir.

13. Köln Tekne Turu

Nehir Turu

Köln gezinizi çok daha anlamlı hale getirmenin en iyi yollarından biri de, Ren Nehri üzerinde tekne gezisi yapmaktır.

Ren Nehri’nin sol kıyısında, Hohenzollern Köprüsü’nün yakınlarında tekne gezintisine çıkabileceğiniz yeri bulabilirsiniz. Buradan tekne turları ile, şehri çok daha kolay bir şekilde keşfedebilir, en önemli turistik yerleri nehir üzerinden görebilirsiniz.

Nehir turunun rotası ile, katedrali, eski şehri kulelerini, Rheinauhaufen bölgesini ve dört köprünün altından geçerek şehrin panoramik manzarasını görebilirsiniz.

14. St. Maria im Kapitol

St. Maria im Kapitol

Colonia’daki Roma Tapınağı’nın bir zamanlar durduğu yerde bulunan bu Romanesk kilise de, şehirde gezip görülecek yerler arasında.

Köln’ün hayatta kalan üç Romanesk kilisesinin en büyüğü olan St. Maria im Kapitol’un tarihi 11. yüzyıla kadar gidiyor.

1046 tarihinde kalma ahşap kapıların oldukça iyi durumda olması da, kilisenin el değmemiş dini yapılardan biri olduğunun kanıtı.

Kilisenin mezarlarına ve muhteşem ahşap yapılarının dışında, 1300’lerde oyulmuş olan ve ifadesiyle dikkat çeken, kuzeydoğu apsisindeki açık pietà’yı (haçtaki Mesih) da mutlaka görün.

15. Köln Uygulamalı Sanatlar Müzesi

Uygulamalı Sanatlar Müzesi – varta-guide.de

Köln’de müze çok demiştik. Bu uygulamalı sanatlar müzesi de, şehirdeki en çok turist trafiğinin olduğu müzelerden bir tanesi.

100 binden fazla dekoratif sanat eserinin bulunduğu bu müzede sergiler kronolojik olarak mükemmel bir şekilde düzenlenmiş.

Müzede, mobilya, silah, mücevher, porselen, kukla, duvar halısı ve modern endüstriyel tasarım örneklerini görebilirsiniz.

Müzede en çok dikkat çeken eserlerden biri de Afrika’nın alegorik bir halısı usta kabine üreticisi David Roentgen’in 18. yüzyıldan kalma Çin Dolabı’dır.

16. Kolumba Müzesi

Kolumba Müzesi – Inexhibit

Bu müze, St Kolumba Kilisesi kalıntıları üzerine inşa edilmiş olması bakımından önemli.

Sergi, Hristiyanlığın farklı tarih ve dünya bölgelerine etkisini ortaya koymak için tasarlanmış.

1000’li tarihlerden gelen yaldızlı tunç Hermann Ida Cross, 400’lerden kalma bir Kıpti Mısır tuniği ve Joseph Beuys, Paul Thek gibi sanatçılar tarafından avangard parçalarla nefes kesici Rhenish Romanesque haçını müzede görebiliyorsunuz.

17. Farina Parfüm Müzesi

Farina Parfüm Müzesi

Rokoko döneminde buluşu dalgalanan ve kentin itibarını artıran İtalyan doğumlu parfümcü Johann Maria Farina’ya ait, dünyanın en eski el yapımı parfüm fabrikası olarak kullanılmış olan, günümüzde bir müze olarak hizmet veren bu binada, 45 dakika süren rehberli turlara katılabilirsiniz.

Kolonyanın nasıl yapıldığı görebileceğiniz bu müzede, laboratuvar ekipmanlarını da görebiliyorsunuz.

- Reklam -
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

- Reklam -