11.6 C
Gaziantep
21 Mayıs 2024, Salı
AnasayfaGenelmarkafoni.com başarı hikayesi

markafoni.com başarı hikayesi

- Reklam -

En başarılı internet girişimlerinden birisi markafoni

İstanbul’un kalabalık iş merkezlerinden birinde, 4 katlı bir bina… Dışarıdan bakınca, sakin, mütevazı bir işyerini andırıyor. Kapıdan adımınızı attığınızda ise telaşla merdivenler arasında mekik dokuyan genç insanlar görüyorsunuz. Biri elinde kıyafetlerle stüdyoya, fotoğraf çekimine koşuşturuyor, diğeri yeni müşteri görüşmeleri için aceleyle yola koyuluyor… Satışı başlayacak olan binlerce ürün içeri giriyor, sayılıyor, kontrol ediliyor, sipariş sahiplerine gönderilmek üzere deponun yolunu tutuyor. Burası, Temmuz 2008’de kurulan ve bugün 600.000’den fazla üyeye sahip olan “özel alışveriş kulübü” Markafoni’nin ofisi…

Herhalde Tolga Tatari ve Ahmet Sarı, ‘Artık kendi e-ticaret sitemizi kurmalıyız’ diyerek yola çıkarken, bu kadar hızlı büyüyecek bir iş modeli yaratacaklarını tahmin etmemişti… Tolga Tatari, kurucusu olduğu Akinon Tasarım Hizmetleri adlı şirketle, 5 yıl boyunca web projelerine tasarım ve yazılım hizmeti verdi. 100’den fazla projeyi hayata geçirdi. Yakın arkadaşı Ahmet Sarı, üniversite eğitimini reklamcılık üzerine aldıktan sonra, dış ticaret işleri ile uğraşmaya başlamıştı… İki arkadaş, deneyimlerini ve vizyonlarını birleştirerek, yeni bir e-ticaret girişimi yapmaya karar verdi. Yurtdışında, özellikle Avrupa’da yaygın olarak kullanılan özel alışveriş modelini, Markafoni ile Türkiye’de başlattılar. Derken, Temmuz 2008’de, insanların e-posta adreslerine şu mesaj düşmeye başladı: ‘Arkadaşını üye yap, Markafoni’den 10 TL’lik hediye kuponu kazan!” Bu cazip teklif, mesajı alan herkesin dikkatini çekmeye başladı ve üye sayısı hızlı bir yükselişe geçti.

Peki, sitenin vaadi neydi? Sisteme üye olarak, ünlü markaların ürünlerini yüzde 70’e varan indirimlerle satın almak! Bu vaat, tüketici için cazipti. Zira her marka, 1-3 gün arasında, mağazalarında uygulamadığı, üyelere özel indirimlerle kampanya yapıyor, her gün ortalama 3 marka bu büyük alışveriş merkezinde sanal butiğini açıyordu… Dolayısıyla o günden bu güne sayısı 600.000’i aşan üye sayısı pek de sürpriz olmadı… Markafoni, üyelere özel indirimle satış yapan tedarikçiler için ise “stok eritme ve nakit akışı” anlamına geliyordu. Başlangıç aşamasında, sistemi anlatmak kolay olmasa da, ilk örnekler hayata geçtikten sonra tedarikçilerin satışı da hızla artmaya başladı…

600.000 Kişinin Gezdiği Alışveriş Merkezi

Sitede bugün, giyim, aksesuar, spor malzemeleri, kozmetik, oyuncak, teknoloji ve dekorasyon gibi farklı alanlardaki ürünler, her gün yeni indirim kampanyalarıyla satışa çıkıyor. Her sabah, erken bir saatte üyelerin e-posta kutusuna şöyle mesajlar düşüyor: ‘X, X ve X’in özel kampanyalı satışı başladı…’ Her marka, Markafoni üyeleri için yarattıkları özel indirimlerle, 1-3 gün süren kampanyalar düzenleyerek, sayısı 600.000’i aşan tüketici grubunun karşısına çıkıyor. Burada bir parantez açıp, düşünelim: Acaba hangi alışveriş merkezinde, mağazanıza 1 ya da 3 gün içinde 600.000 müşteri girer ve alışveriş yapar?

Bu arada, markaların bu platformda satışa sundukları ürünler de sınırsız değil. Markafoni, üyelerine sunduğu her ürün için mevcut stok sayısını da beyan ediyor. Ürün tükendiği anda, bunu da hemen sitede görüyorsunuz… Bugün, büyük küçük birçok markanın satış yaptığı sistemde, Markafoni, tedarikçileri ile kar ortaklığı modeli ile çalışıyor.

Outlet Gibi Değil

Öte yandan, Markafoni kalite standartlarına göre seçilen ürünler, hemen, anında satışa geçmiyor. Altyapısı kadar, tasarımı ve görsel standartları ile de dikkat çeken, tüketiciye ürünleri detayları ile inceleme fırsatı veren Markafoni’nin, fotoğrafçılardan, modellerden, tasarımcılardan ve moda editörlerinden oluşan özel bir ekibi var. Çoğunlukla canlı mankenler üzerinde fotoğrafları çekilen ürünleri, üyeler yakın planda, farklı açılandan görme imkanına sahip.

Tolga Tatari ve Ahmet Emre Sarı, bu standardı girişim fikrinin ortaya çıktığı ilk günlerde oluşturmuş… Sistemden tedarikçiler de memnun. Zira ürünler, marka değerine zarar gelmeden, şık bir sunum ile tüketici ile buluşuyor. Ürünlerin fiyatları düşük olsa da, outlet mağazalarındaki “sepete at” mantığı burada işlemiyor. Tatari ve Sarı, bu sistemin, tüm taraflar için avantaj yarattığına dikkat çekiyor. Markafoni’nin kapalı bir site olması ve siteye yalnızca referans ile girilmesi, üyelerde de ayrıcalıklı bir ortama dahil olma duygusu yaratıyor.

Bugün Markafoni, günde 2.000 adet satış rakamına ulaşan kampanyalar yaratabiliyor… Site, çok değişik yelpazede marka ve ürünleri satışa sunduğu için, günlük satış rakamı da değişiklik gösteriyor. Ancak çoğu kampanyada, bir markanın bir günde satamayacağı sayıda ve hızda ürün satılıyor. Yüzde 70’e varan indirimler, üyelerin e-posta ile yapılan duyuruları düzenli olarak takip etmesini sağlıyor ve erken saatlerde satışlar başlıyor. Ancak bunun yanında, Markafoni’nin üyeleri ve tüketicilerle yarattığı güven ilişkisi de önemli bir unsur. Grubun satış ve müşteri ilişkileri stratejilerinde, her tüketiciyi mutlu eden hassas yaklaşımlar dikkat çekiyor.

Markanın kuruluş aşamasında, tüketicinin güvenini ve memnuniyetini arttıran bir model üzerinde çalıştıklarını söyleyen Tatari, Markafoni kurallarını şöyle örneklendiriyor: “Markafoni üyeleri, ürünü beğenmediği takdirde rahatlıkla iade edebilir. Müşterinin tüm sorunlarıyla ilgilenen, hızlı bir müşteri destek birimimiz var. Bu birim, Markafoni’nin kuruluş günlerinde oluşturuldu. Biz, sistemi hayata geçirdiğimiz ilk gün de, bugün de üyelerimize hızla yanıt verdik, sorunlarını çözdük. Ne kadar büyürsek büyüyelim, hassasiyetle koruyacağımız temel nokta bu.”

- Reklam -
Önceki İçerik
Sonraki İçerik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

- Reklam -