11.6 C
Gaziantep
24 Eylül 2020, Perşembe
Anasayfa Genel Mikro İçten Yanmalı Motor

Mikro İçten Yanmalı Motor

- Reklam -

İngiltere’den Cambridge ve Birmingham Üniversiteleri dünyanın en küçük içten yanmalı motorunu geliştirmek üzere işbirliği yapmaya karar verdi.

Mikro motorun sıvı hidrokarbon yakıt kullanması planlanıyor. Bu yakıtlar bir NiCD pille kıyaslandığında birim ağırlık başına 300 kat, Li-ion pille kıyaslandığında ise 100 kat fazla enerji içeriyor.

Mikro-motor son şeklini aldığında 5 x 15 x 3 mm boyutlarında olacak ve tam 11,2 W güç sağlayacak. Motorun devri ise yaklaşık 50.000 rpm* olacak!!! Mikro motorların aynı ağırlıktaki pillerden 20 kat daha uzun dayanacağı hesaplanıyor. Üstelik motorun yakıt kapsüllerinin değişimi çok kısa sürede yapılabiliyor. Bugüne dek Birmingham Üniversitesince yapılan araştırmalar sonucunda bir üretim proses patenti alındı ve çeşitli prototipler motorlar üretildi.

Çok küçük bir enerji kaynağı olarak bu motorların tıbbi cihazlar, askeri ekipman, PDA’lar, dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları ve hatta oyuncaklarda kullanılabileceği düşünülüyor.

Güzel fikir ama umarım cep telefonumuzu her yıl egzoz muayenesine götürmek zorunda kalmayız.
*rpm: Bir dakikadaki devir sayısı (Rotations Per Minute) 🙂

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Cargo | Film İncelemesi

Sizler için ünlü oyuncu Martin Freeman ın başrolünü oynadığı Cargo filmini inceledik. https://www.youtube.com/watch?v=o-vTTpEpIHQ

Atatürk Neden Hiç Uçağa Binmedi ?

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün neden uçağa hiç binmediğini sizler için araştırdık. https://www.youtube.com/watch?v=tD3nVfYUD6U

The Old Guard | Film İncelemesi

Netflix Türkiye de top 10 da bulunan #TheOldGuard filmini inceledik. Başrolünde Charlize Theron un oynadığı filmimizin konusu; yüzyıllar boyunca gizlice insanlığı koruyan...

The Umbrella Academy | Dizi İncelemesi

31 Temmuz 2020 de 2. sezonu öncesinde #TheUmbrellaAcademy dizisini sizler için inceledim. Umarım diziyi izleyenler ve izlemeyi düşünenlere yararlı bir video olmuştur.