11.6 C
Gaziantep
1 Nisan 2020, Çarşamba
Anasayfa Genel RSS nedir? RSS nasıl kullanılır?

RSS nedir? RSS nasıl kullanılır?

- Reklam -

En basit tanıtımı ile başlarsak: RSS bir internet sitesine eklenen içerikleri, sürekli siteye girmeye gerek kalmadan görmenizi sağlayabilen bir servistir. Böylece RSS desteğine sahip olan bir siteyi, RSS okuyucuya eklediğinizde yayınlanan içeriklerin başlığını görmek için siteyi ziyaret etmeye gerek kalmayacak.

RSS nedir?

Haber sitelerinin yanı sıra blog ve podcast siteleri tarafından da yaygın bir şekilde kullanılan RSS zaman içinde geliştirdi. İlk etapta Rich Site Summary – Zengin Site Özeti olarak tanımlanan bu sistem RDF Site Summary – RDF Site Özeti ve daha sonra Really Simple Syndication – Çok Basit Besleme adını aldı.

RSS Nedir?

Yukarıda belirttiğimiz “RSS desteğine sahip internet sitesi” ifadesinden de anlaşılabileceği üzere bu hizmeti sunup sunmamak konusunda tercih internet sitesinin sahibine bağlı. Teknik açıdan: bu hizmetin sağlanabilmesi için uygun formatta XML’in RSS istemcisi talep ettiğinde göndermesi gerekiyor.

Ancak, günümüzde başta WordPress olmak üzere yaygınlaşan içerik yönetim sistemleri ile RSS herhangi bir ayar yapmaya gerek kalmadan aktif olarak geliyor.

RSS nasıl kullanılır?

WordPress kullanan bir internet sitesinin RSS abonesi olmak için genellikle siteadresi.com/feed şeklinde gerekli URL’yi elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra Google’da “site adresi RSS” şeklinde bir arama yaparak bu hizmetin olup olmadığını görebilirsiniz.

Herhangi bir RSS Okuyucu indirerek veya internet tarayıcısı ile geleni kullanarak, sitenin RSS adresini okuyucuya yapıştırın. Daha sonra RSS simgesine tıklayarak içerikleri görüntülemeye başlayabilirsiniz. Her internet sitesini buraya eklemeniz ve kategorilere ayırmanız mümkün.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Xiaomi’den Evde Eğlence Paketi

Geçen hafta Evofone distribütörlüğünde Xiaomi Mi Store mağazaları kapandı. Corona virüsü ile mücadele kapsamında önemli bir adım atan Xiaomi, web sitesi üzerinden satışlara devam...

Sağlık Bakanı: Türkiye’deki ilk ölüm gerçekleşti!

Tüm dünyada ve ülkemizde corona virüsü ile mücadele çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye henüz ortada bir vaka yokken ve ilk vaka ortaya çıktıktan...

Koronavirüs nedeniyle Tatil İptali nasıl yapılıyor?

Uzmanlar, erken rezervasyonla paket turlarda ödeme yapan vatandaşların, dünyanın birçok bölgesinde görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle iptal haklarının bulunduğunu bildirdi.

Koronavirüs nedir? Covid-19 belirtileri neler, Türkiye’de kaç vaka var?

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan koronavirüs (corona virüsü), Antarktika hariç tüm kıtalara ve 120'den fazla...