11.6 C
Gaziantep
19 Nisan 2024, Cuma
AnasayfaGenelSağlık Bakanı: Türkiye’deki ilk ölüm gerçekleşti!

Sağlık Bakanı: Türkiye’deki ilk ölüm gerçekleşti!

- Reklam -

Tüm dünyada ve ülkemizde corona virüsü ile mücadele çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye henüz ortada bir vaka yokken ve ilk vaka ortaya çıktıktan sonra aldığı önlemler ile takdir kazanırken, maaalesef virüs nedeniyle Türkiye’de ilk ölüm gerçekleşti. Üzücü haberi Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca paylaştı.

Corona virüsü nedeniyle Türkiye’de ilk ölüm

Bakan’ın 89 yaşındaki bir hastanın hayatını kaybettiğini açıklaması ile Türkiye’de corona virüs nedeniyle ilk ölüm resmileşmiş oldu. 89 yaşındaki hastanın virüse Çin temaslı bir çalışanı aracılığıyla yakalandığı tespit edildi. Bunun yanı sıra 51 kişide daha virüse rastlandığı ve toplam vaka sayısının 98’e yükseldiği açıklandı.

Corona virüsü nedeniyle Türkiye’de ilk ölüm

Konuşmalarına başlamadan önce bu basın toplantısının planlı değil, özel bir durum nedeniyle gerçekleştirildiğini dile getiren Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Bu gece sizi ve bütün halkımızı gerçekten üzen bir haberi, aynı üzüntüyü hissederek bildireceğim. Bu cümleyi bu toplumun Sağlık Bakanı olmak yanında bir hekim olarak da kurmak istiyorum. Koronavirüsle mücadelemizde bugün ilk kez bir hastamı kaybettim. Toplumu temsilen onu en yakın takip eden kişilerdenim. Kendisi 89 yaşındaydı, virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldı.

İlk kaybımız olan beyefendiye Allah’tan rahmet diliyorum. Ailesinin üzüntüsü hepimizin üzüntüsüdür, kendilerine sabır diliyorum. Hepimiz bu ölümü metanetle karşılamalıyız. Salgına dönüşmesi dünyada olduğu gibi ülkemizde de ihtimal dahilinde olan ve ciddi riskler içeren bu hastalığa karşı set çekmenin yolu tedbir almaktır. Bugün yapılan testlerde pozitif sonuç 51 kişidir.

Toplam hasta sayımız 98 olmuştur. Belirttiğim gibi pozitif sonuçların büyük kısmı iyileşmeyle sonuçlanıyor. Bunun için gerekli destek tedavisi veriyoruz. Dünyadaki sonuçlar iyi biliniyor, net bir iyimserlik yaratıyor. Bir kez daha halkımıza başsağlığı diliyorum. Tanı konulan hastalarımıza geçmiş olsun diyorum. Herkesi tedbirlere harfiyen uymaya davet ediyorum. Bugünler böyle devam etmeyecek, hayatımızı bu şartlara göre düzenleyelim, 1,5-2 ay direnelim.”

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

- Reklam -