11.6 C
Gaziantep
6 Nisan 2020, Pazartesi
Anasayfa Genel Service Pack 3'lü ve SATA'lı Xp Cdsi Hazırlama

Service Pack 3’lü ve SATA’lı Xp Cdsi Hazırlama

- Reklam -

dün gece arkadaşın HP marka laptopuna xp yüklemek istedim fakat yükleme işlemine başlayınca harddisk yok hatası ile karşılaştım. bunun üzerine araştırmalar yaptım ve sorunun SATA dan kaynaklandığını anladım. bunun üzerine SATA’lı Xp Cd’si hazırlamaya karar verdim ve problemi çözümledim. tabii SATA’lı hazırlarken birde neden Services Pack 3’lü olmasın dedim. eğer sizde böyle bir hatayla karşılaşırsanız ya da karşılaşmamış olsanız bile Services Pack 3 lü Xp Cd’sine sahip olmak istiyorsanız yapmanız gerekenler çok kolay. anlatmaya başlıyorum, umarım yardımcı olurum.

gerekli olan programlar:

1. Servis Paketi 3
2. Nlite
3. Sata Driver

yapmanız gerekenler:

yukarıdaki linklerdeki 3 programı da bilgisayara yüklüyoruz. daha sonra c: da bir klasör açıp adını xp olarak ayarlıyoruz. sonra windows xp cd’mizin içini kopyalayıp c: ya açmış olduğumuz xp klasörüne yapıştırıyoruz. daha sonra N-Lite programını yüklüyoruz ve programı açıyoruz. sonra açılan pencereden Turkish‘i seçip devam’a tıklıyoruz. açılan pencerede gözat’a tıklayıp c: ya açtığımız klasörü gösterip bekliyoruz. windows xp’yi tanımladıktan sonra devam’a tıklayıp açılan yerde en üstteki Servis Paketi‘ne seçip tekrardan devam’a tıklıyoruz. bir sonraki pencerede seç’e tıklayıp yukarıdaki link’ten indirdiğimiz servis paketinin yerini gösterip devam’a tıklıyoruz. bir işlem yaptığını görünce beklemeye başlıyoruz. bittinden sonra tamam’a tıklayıp programı kapatıyoruz. 

böylece artık Cd’niz Servis Paketi 3 lü hale gelmiştir 🙂 şimdi sırada SATA’lı hale getirmek var.

ilk önce yukarıdaki linkden indirmiş olduğumuz sata driver’ı winrarla açıp klasör haline getiriyoruz. bunun içinde N-lite programını açıp turkish’i seçip devam, c: nın içindeki oluşturduğumuz xp klasörünü gösterip devam dedikten sonra biraz önce Servis Paketini işaretlemiş olduğumuz yere geldiğimizde bu sefer; sürücüler ve açılabilir iso‘yu seçiyoruz ve devam’a tıklıyoruz. sonra gelen pencereden ekleyi seçip sata driver klasöründeki iaahci isimli dosyayı seçip aç’a tıklıyoruz. açılan pencerede en üstteki 2 tanesi hariç diğerlerini seçip devam’a tıklıyoruz. değişiklikler uygulansın mı diye sorduğunda evet‘e tıklayıp devam’a tıklayınız. 

son aşama olarakdan gelen pencereden doğrudan yazdır‘ı seçip birde ek olarak en düşük yazma hızını seçerek aşağıda bulunan yazdır‘a tıklayalım ve Cd’mizi yazmasını bekleyelim.

işlem bukadar 🙂 artık service pack 3’lü ve SATA’lı Xp Cd’miz hazırdır. güle güle kullanın.

- Reklam -
Önceki İçerikgarip günün sonunda
Sonraki İçeriktürkiye – ispanya

2 YORUMLAR

  1. çok teşekkür ederim. gerçekten çok başarılı bir anlatım olmuş. bilgisayardan çok az anlamama rağmen başardım 🙂 kaç gündür uğraşıyordum ama çözümü bulamıyordum. sayenizde sorunum çözüldü. çok teşekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Xiaomi’den Evde Eğlence Paketi

Geçen hafta Evofone distribütörlüğünde Xiaomi Mi Store mağazaları kapandı. Corona virüsü ile mücadele kapsamında önemli bir adım atan Xiaomi, web sitesi üzerinden satışlara devam...

Sağlık Bakanı: Türkiye’deki ilk ölüm gerçekleşti!

Tüm dünyada ve ülkemizde corona virüsü ile mücadele çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye henüz ortada bir vaka yokken ve ilk vaka ortaya çıktıktan...

Koronavirüs nedeniyle Tatil İptali nasıl yapılıyor?

Uzmanlar, erken rezervasyonla paket turlarda ödeme yapan vatandaşların, dünyanın birçok bölgesinde görülen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle iptal haklarının bulunduğunu bildirdi.

Koronavirüs nedir? Covid-19 belirtileri neler, Türkiye’de kaç vaka var?

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan koronavirüs (corona virüsü), Antarktika hariç tüm kıtalara ve 120'den fazla...