11.6 C
Gaziantep
23 Haziran 2024, Pazar
AnasayfaFotoğrafçılıkÇalınan Fotoğraf Makinası Nasıl Bulunur?

Çalınan Fotoğraf Makinası Nasıl Bulunur?

- Reklam -

Genelde çalıntı fotoğrafları internette görmemiz mümkün. Birçok fotoğraf grubunda çalıntı fotoğraflarla ilgili  tartışmalar yaşanıyor. Ancak bizim burada üzerinde duracağımız çalınan yada kaybolan fotoğraf makineleri.

Belki çok şey söylenebilir ama fotoğraf makinemiz bizler için çok değerli. Kimi harçlıklarından biriktirip alır, kimi yazın çalışıp alır, kimi bir aylık maaşını verip alır. O yüzden çok değerlidir fotoğraf makinelerimiz. Ayrıca kimi fotoğrafçı arkadaşlar araba fiyatına makinelere sahiptirler. Hatta makineyi alsın bana lensimi geri versin diyenlere de rastlamak mümkün. En önemliside makineden geçip içindeki fotoğrafların peşine düşenlerdir. Bir katalog çekimi yapmışsınızdır. mankenler vs. yada bir düğün çekimi yapmışsınızdır. O anı geri getirip o fotoğrafları çekmeniz imkansızdır. O yüzden makine gidince makineye ağlamayıp içindeki fotoğraflara ağlayanları da görmemiz mümkün.

Bir diğer hususta ikinci el bir makine alacaksınızdır. Ancak makinenin çalıntı olup olmadığını bilmiyorsunuz yada şüpheleniyorsunuz. Satıcıya bu makine çalıntı mı diye sorsanız elbette size çalıntı demeyecektir. Hatta kendine yapılmış bir hakaret sayacaktır.

Peki makinemiz çalındı ya da ikinci el makine alacağız neler yapabiliriz?

Elbette ilk önce durumu polise bildirmemiz gerekir. Bu yapabileceğimiz ilk çözümdür.  Bu tür durumlarda bir fatura beyan etmeniz gerektiğini unutmayın. Diyelim ki polis makinenizi buldu. Hırsız  benim derse bu fotoğraf makinesi  ne yapabilirsiniz? O yüzden makinenin sizin olduğunu ispatlamanız icap edebilir. Bunları aklımızın bir kenarında tuttuktan sonra başka neler yapabiliriz onlara bakalım.

Burada yapılacak olan Fotoğraf makinemizin İnternetteki izini sürmek. Çalınan fotoğraf makinenizle bir fotoğraf internete yüklendiği zaman bunun bilgilerine ulaşmak fotoğraf makinemizi bulmamızı kolaylaştıracaktır. Bildiğiniz üzere bir fotoğraf kendi üzerinde exif bilgileri dediğimiz bilgileri depolar. Exif bilgilerinde fotoğrafın hangi makine  hangi ayarlar ve hangi lensle çekilmiş olduğu bilgilerinin yanısıra fotoğraf makinemize ait seri numarası bilgileri de yer alır.

İşte kişi diyelim çalıntı fotoğraf makinenizle bir fotoğraf çekti ve fotoğraf paylaşım sitelerine yükledi. Bu sitelerdeki yüklü fotoğrafları tarayıp bizim makinemizle çekilmiş fotoğraf varmı diye araştıran siteler mevcut. Bu siteler bu fotoğrafları tarıyor ve bizim seri numarasının olduğu fotoğraflar bu sitelere yüklenmiş mi diye araştırıyor. Bu siteler sizin makinenizle çekilmiş fotoğrafları buldukları gibi sizin çektiğiniz fotoğrafları çalıp kullananları da bulmuş oluyor. Bunlardan öne çıkan iki tanesine bakalım. 

1. stolencamerafinder.com

Buraya sizin makinenizle çekilmiş bir fotoğrafı sürükleyip bırakabilir yada seçip yükleyebilirsiniz. Yükleme işlemi bittikten sonra karşınıza çıkan ekrandan fotoğraf makinesinin çalındığını, yada makinenizi kaybettiğinizi raporlayabiliyorsunuz.

Sizin seri numarası ile internette yüklenmiş (500px, Flickr gibi) fotoğraflardaki seri numaraları karşılaştırılıp eşleşme aranıyor. Eğer eşleşme bulunursa size fotoğrafın bulunduğu sayfanın linkini , nereden yükleme yapıldığını gösteriyor.

Ayrıca diyelim ki bir fotoğraf makinesi buldunuzx onuda bulduğunuzu raporlayabilirsiniz. Elbette daha fazla seçenek ve ayrıntılar için pro sürümüne geçmelisiniz.

2. cameratrace.com

Bir başka site ise Camera Trace, Fotoğraf makinesinin seri numarasını kayıt altına aldıktan  sonra bize özel kod yardımıyla internette arama yapıyor. Bizim fotoğraf makinemizin seri numarasıyla uyuşan fotoğrafların ne zaman ve nerede çekildiği hakkında bize bilgi veriyor. Tek sefer ödemek koşuluyla $10 ücret alıyor. 2006 yılından itibaren yüklenen tüm fotoğrafları araştıran camera trace uygulaması 300 farklı markadaki 11 milyon fotoğraf makinesini tanıyor.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

- Reklam -