11.6 C
Gaziantep
25 Eylül 2020, Cuma
Anasayfa Genel iframe Virüsünden Kurtulma Yolları

iframe Virüsünden Kurtulma Yolları

- Reklam -

Bir önceki konuda da bahsettiğim gibi olcal.com’a iframe virüsü bulaşmıştı. Peki nasıl kurtuldun, aynı olay bizim başımıza gelirse ne yapmamız gerek derseniz işte size listeliyorum.

iframe virüs nedir?

Bilgisayarınıza bulaşan ve sitelerinizin index.htm, index.php gibi sayfalarının en altına iframe kodu koyarak etrafa virus yayan sistemdir.

Kurtulma Yolları

  1. Virus taraması yapın. Kaspersky kullanmanızı öneririm. Sonrasında bilgisayarınızda “agent” diye aratın ve bulunan dosyaları taratın. Bilgisayarı temizledikten sonra güvenli bir şekilde FTP’nize girin ve viruslu klasörleri yada dosyaları indirin ve kodu temizleyin tekrar upload edin. Sonra FTP şifrelerinizi değiştirin. Kaspersky ile taratmanızı öneriyorum. Öncelikle windows/temp klasöründen başlayın taratmaya.
  2. 1′in devamında FTP’deki klasörlerinizi iznini “755″ yapın. (chmode 755). Dosyaların iznini de “444″ yapın. Bu dışarıdan yazılmasını engelleyecektir. Bunun sayesinde virusu yayan sistem FTP’nizdeki dosya/klasörleri düzenleyemeyecektir (editleyemeyecektir).
  3. Arama bölümünden “agent”, “key”, “.exe” gibi aratmalarla bulduğunuz klasörleri iyice taratın. “Spyware Doctor” adlı programı da kurun ve çalıştırmaya başlayın. Sonra klasör/dosyalarınızı temizleyin ve tekrar atın.
  4. Üstteki 3 yöntem de işe yaramazsa sitenizin yedeğini alın (temizce). Güzelce bir format atın ve tekrar yükleyin. “Script Blocker” programları yükleyin ve taratıcınıza entegre edin (zaten onlar kendi olacaktır.) Bu sayede bu tarz script ve kodlar engellenmiş olacaktır. “Kaspersky + Spyware Doctor + Script Blocker” bu 3′lü kurulu olduğunda bu tarz virüslerin bulaşma ihtimali çok düşüktür.
- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Cargo | Film İncelemesi

Sizler için ünlü oyuncu Martin Freeman ın başrolünü oynadığı Cargo filmini inceledik. https://www.youtube.com/watch?v=o-vTTpEpIHQ

Atatürk Neden Hiç Uçağa Binmedi ?

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün neden uçağa hiç binmediğini sizler için araştırdık. https://www.youtube.com/watch?v=tD3nVfYUD6U

The Old Guard | Film İncelemesi

Netflix Türkiye de top 10 da bulunan #TheOldGuard filmini inceledik. Başrolünde Charlize Theron un oynadığı filmimizin konusu; yüzyıllar boyunca gizlice insanlığı koruyan...

The Umbrella Academy | Dizi İncelemesi

31 Temmuz 2020 de 2. sezonu öncesinde #TheUmbrellaAcademy dizisini sizler için inceledim. Umarım diziyi izleyenler ve izlemeyi düşünenlere yararlı bir video olmuştur.