11.6 C
Gaziantep
31 Mayıs 2023, Çarşamba
AnasayfaGeneliframe Virüsünden Kurtulma Yolları

iframe Virüsünden Kurtulma Yolları

- Reklam -

Bir önceki konuda da bahsettiğim gibi olcal.com’a iframe virüsü bulaşmıştı. Peki nasıl kurtuldun, aynı olay bizim başımıza gelirse ne yapmamız gerek derseniz işte size listeliyorum.

iframe virüs nedir?

Bilgisayarınıza bulaşan ve sitelerinizin index.htm, index.php gibi sayfalarının en altına iframe kodu koyarak etrafa virus yayan sistemdir.

Kurtulma Yolları

  1. Virus taraması yapın. Kaspersky kullanmanızı öneririm. Sonrasında bilgisayarınızda “agent” diye aratın ve bulunan dosyaları taratın. Bilgisayarı temizledikten sonra güvenli bir şekilde FTP’nize girin ve viruslu klasörleri yada dosyaları indirin ve kodu temizleyin tekrar upload edin. Sonra FTP şifrelerinizi değiştirin. Kaspersky ile taratmanızı öneriyorum. Öncelikle windows/temp klasöründen başlayın taratmaya.
  2. 1′in devamında FTP’deki klasörlerinizi iznini “755″ yapın. (chmode 755). Dosyaların iznini de “444″ yapın. Bu dışarıdan yazılmasını engelleyecektir. Bunun sayesinde virusu yayan sistem FTP’nizdeki dosya/klasörleri düzenleyemeyecektir (editleyemeyecektir).
  3. Arama bölümünden “agent”, “key”, “.exe” gibi aratmalarla bulduğunuz klasörleri iyice taratın. “Spyware Doctor” adlı programı da kurun ve çalıştırmaya başlayın. Sonra klasör/dosyalarınızı temizleyin ve tekrar atın.
  4. Üstteki 3 yöntem de işe yaramazsa sitenizin yedeğini alın (temizce). Güzelce bir format atın ve tekrar yükleyin. “Script Blocker” programları yükleyin ve taratıcınıza entegre edin (zaten onlar kendi olacaktır.) Bu sayede bu tarz script ve kodlar engellenmiş olacaktır. “Kaspersky + Spyware Doctor + Script Blocker” bu 3′lü kurulu olduğunda bu tarz virüslerin bulaşma ihtimali çok düşüktür.
- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

- Reklam -