11.6 C
Gaziantep
21 Mayıs 2024, Salı
AnasayfaGenelWooCommerce URL yapısını düzeltme

WooCommerce URL yapısını düzeltme

- Reklam -

En çok kullanılan hazır websitesi altyapısı olan WordPress, 2016 yılında E-Ticaret eklentisi olan WooCommerce eklentisini tanıttı. Bu eklenti ile birlikte WordPress altyapısını kullanan bir çok E-Ticaret markası karışımıza çıkmaya başladı.

WooCommerce alt yapısını tercih eden kullanıcıların yaşadıkları sorunlardan birisi ise URL yapısının özelleştirilememesiydi. WordPress’in kalıcı bağlantılar kısmından var olan URL’leri düzenleyebilirsiniz fakat WooCommerce ürün ve kategori URL’inde bir düzenleme eklenti olmadan yapamazsınız. Arama motorularında üst sıralara çıkabilmek için Google’ın kullanmamızı istediği URL yapısı ve WooCommerce varsayılan URL yapısı alt tarafta bulunmaktadır.

Woocommerce varsayılan Kategori URL : www.siteadi.com/urun-kategori/kategori-adi
Woocommerce varsayılan Ürün URL : www.siteadi.com/urun/urun-adi

Google’ın Önerdiği Kategori URL Yapısı : www.siteadi.com/kategori-adi
Google’ın Önerdiği Ürün URL Yapısı : www.siteadi.com/urun-adi

Google’ın bizden istediği URL yapısına kullanabilmemiz için sadece bir eklentiye ihtiyacımız bulunmaktadır.

WooCommerce Permalink Manager‘a tıklayarak eklentiyi sitenize kurabilirsiniz. Bu eklenti sayesinde sitemizden dizin yapısını kaldırıyoruz.

WooCommerce URL yapısını düzeltme

Eklentiyi kurduktan sonra wordpress giriş yapmanızı isteyecektir. Girişinizi yaptıktan sonra karşınıza yukarıdaki ekran çıkacaktır burada “Category” ve “Product” alanları gelecektir. Hangi URL’de düzenleme yapmak istiyorsanız karşısındaki seçim kutusunu seçim kutusunu seçmelisiniz.

Google’ın Önerdiği Kategori URL Yapısı : www.siteadi.com/kategori-adi
Google’ın Önerdiği Ürün URL Yapısı : www.siteadi.com/urun-adi

Böyle bir URL yapısına sahip olmak istiyorsanız ekran görüntüsündeki tüm alanları seçili yapıp kayıt etmelisiniz.

Not: Web siteniz Google’da index almış bir web sitesi ise URL yapınızı değiştirdikten sonra eski sayfalardan, yeni sayfalara 301 yönlendirmesi çekmeyi unutmayınız. Aksi takdirde sıralama almış kategorileriniz ve ürünleriniz 404 sayfasına düşeceği için sitenizin arama motorlarındaki index sayısında düşme olacaktır. Bu da organik trafiğinizde kayıba neden olabilir. WordPress 301 Eklentisi : Redirection

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

- Reklam -