11.6 C
Gaziantep
4 Aralık 2020, Cuma
Anasayfa Genel YouTube kaldırılan videolar raporu

YouTube kaldırılan videolar raporu

- Reklam -

100 takipçiye veya 1 milyon takipçiye sahip olan fark etmeksizin YouTube’a yüklediğiniz bir topluluk kurallarına uygun olmadığı gerekçe gösterilerek kaldırılabilir. Bu durumda ilk yapılması gereken karara itiraz etmek.

İçerik oluşturucuların bu sürecin daha şeffaf hale getirilmesine yönelik talepleri sonrasında YouTube itirazlar konusunda ilk kez bir rapor yayınladı. Bu kapsamda üç ay içerisinde kaldırılan videolar konusunda 109 bin itiraz aldığını açıkladı.

Ekim 2019 – Aralık 2019 arasında 5 milyondan fazla videoyu kaldıran YouTube bu videolardan 109000 tanesi için itirazda bulunulduğunu duyurdu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 23000 video eski haline getirilmiş. Yani yapılan itirazların yaklaşık 4’te 1’lik bölümü haklı bulunmuş.

Bu videoların büyük çoğunluğu algoritma tarafından otomatik olarak kaldırıldı. Yani yüksek görüntüleme sayılarına ulaşmadan yüzde 60’lık bölümü yayından kalktı. Bunun yanı sıra YouTube üç aylık dilimde 2 milyondan fazla kanalı askıya aldığını, bu kanalların yüzde 80’den fazlasının spam olduğunu açıkladı.

Bir YouTube sözcüsü “Ekibimiz politikalarımızı doğru ve tutarlı bir şekilde uygulamaya odaklanıyor ve kendimizi sorumlu tutmanın ve başarımızı ölçmenin yollarından birisi de, kullanıcıların kararlarımıza kolayca itiraz edebilmelerini ve oranları şeffaf bir şekilde öğrenebilmelerini sağlamak.” ifadelerini kullandı.

Bunların yanı sıra videoların kaldırılma gerekçelerine geçecek olursak: videoların yüzde 50’sinden fazlası spam veya aldatıcı uygulamalar için, yüzde 15’i çocuk güvenliği için, yüzde 13’ü çıplaklık veya müstehcen içerik olduğu için kaldırılmış. Nefret dolu, küfürlü içerikler ise kaldırılan videoların yüzde 2,9’unu oluşturdu.

- Reklam -

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

SON YAZILAR

Dolap Düzenleme | Tüm Kıyafetlerimizi Yeniden Düzenleyelim

Tam da sonbahar temizliği zamanı gelmişken ve evde kalmamız gereken bu zaman da yapacak daha iyi bir şey bulamıyorsanız sizler de benim gibi kıyafet...

Aşk 101 | Dizi İncelemesi

Bu hafta sizler için Ilgaz & Efe nin anlatımıyla AŞK 101 dizisini inceliyoruz. https://www.youtube.com/watch?v=96uY19EwDL8

Satranç (Stefan Zweig) ve Dönüşüm (Franz Kafka) | Kitap İncelemesi

Stefan Zweig in kaleme aldığı Satranç ve Franz Kafka nın kaleme aldığı Dönüşüm adlı romanları sizler için inceledim. https://www.youtube.com/watch?v=o87R15CKbtw

Herşey Zihinde Başlar

Hareketlerinin üstünde zihnin görevi düşündüğünden çok daha fazladır. Bir şeyi başaramayacağını düşünüyorsan, başaramazsın. Zihnin sana yorulduğunu söylerse, oracıkta bırakırsın. Peki ya zihnine hükmetmeyi öğrenirsen?...