11.6 C
Gaziantep
21 Mayıs 2024, Salı
AnasayfaGenelArtık Gün nedir? Google, Artık Gün’ü unutmadı!

Artık Gün nedir? Google, Artık Gün’ü unutmadı!

- Reklam -

Önemli günlerde kullandığı özel tasarımları ile ana sayfasını renklendirmenin yanı sıra kullanıcılara bu günleri hatırlatan ve bilgi veren Google dört yılda bir şahitlik edebildiğimiz 29 Şubat’ı veya diğer tabiriyle Artık Gün’ü unutmadı.

Google Artık Gün doodle’ı ile karşımızda

Şu anda Google’ın ana sayfasını ziyaret eden kullanıcılar 29 Şubat için özel hazırlanan doodle ile karşılaşıyorlar. Doodle’a tıklayan kullanıcılar, Artık Gün ile ilgili arama sonuçlarına yönlendiriliyor.

Google Artık Gün Doodle

Artık gün nedir?

Artık yıl, Miladi takvimde normalde 365 gün olan yılın, 366 gün olmasına denir. Yani normalde 28 gün olan şubat ayının, dört yılda bir 29 çekmesiyle artık yıl elde edilir. Dört senede bir gerçekleşme sebebi ise, Dünya’nın Güneş etrafında dönme süresinin, Güneş’in aynı meridyenden iki geçişi arasında ortalama zamanın tam bir gün olmamasıdır.

Astronomik olarak bakıldığında bir yıl yaklaşık 365,242 gündür. Ancak takvim yılı 365 gün olarak ele alınır. Bu yüzden 4 yılda bir şubat, 29 çeker. Artık yılın uygulanma kuralı, 4 rakamının katı olan yıllar için geçerlidir. İki istisnası vardır. 100’ün katı olan yıllardan sadece 400’e tam bölünenleri artık yıldır.

- Reklam -

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

- Reklam -