11.6 C
Gaziantep
23 Haziran 2023, Cuma
AnasayfaGenelYouTube, Türkiye'de askıya alındı!

YouTube, Türkiye’de askıya alındı!

- Reklam -

Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Paul Doany, YouTube’ye erişim yasağıyla ilgili olarak, sitenin hizmetinin Türkiye’de “askıya alındığını” bildirdi.
      Doany, Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e hakaretler içeren görüntülerin yer aldığı YouTube’ye erişim yasağıyla ilgili olarak, “Dün akşam mahkeme kararı bize faks olarak iletildi. Bu kararın sonucunda YouTube’nin hizmeti Türkiye’de askıya alındı” dedi.
      Doany, Türk Telekom aracılığıyla hiçbir şekilde YouTube’ye girilemediğini belirterek, “Ama diğer internet servis sağlayıcılarının (ISS) domain name’si, yani alan adıyla bağlanıldığı zaman hala girilebiliyor olabilir” dedi.

      Konuya ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Doany, siteye erişilmeye çalışıldığında mahkeme kararını bildiren resmi bir yazı görüleceğini, “bu siteye erişim askıya alınmıştır” şeklinde bir yazıyla karşılaşılacağını belirtti.
      Bazı internet kullanıcılarının hala siteye girebildiğinin hatırlatılması üzerine Doany, Türk Telekom yetkililerini telefonla arayarak son durumu bildirmelerini istedi. Gelen yanıt, erişimin mümkün olmadığı yönünde oldu. Doany şunları söyledi:
      “Türk Telekom aracılığıyla hiçbir şekilde YouTube’ye girilmiyor. Ama diğer internet servis sağlayıcılarının (ISS) domain name’si, yani alan adıyla bağlanıldığı zaman hala girilebiliyor olabilir. Ama Türk Telekom alan adıyla girilemiyor. Türk Telekom mahkeme kararına saygı gösterdi ve kendisine düşen görevi yerine getirdi.
      YouTube’den söz konusu video’nun kaldırılmasına ilişkin çaba harcandığına yönelik açıklamanın hatırlatılması üzerine Doany, şöyle konuştu:
      “Biz YouTube’nin yaptığı şeyin hakaret, doğru ya da yanlış olduğu gibi değerlendirmeler yapma durumunda değiliz. Sadece bize bir mahkeme kararı tebliğ edildi. O kararda ne söyleniyorsa biz onu yapıyoruz. Mahkeme kararı iptal edilirse ya da geri dönülürse tabii ki, biz de YouTube’yi aktif hale getireceğiz.”
      Yunan bir paylaşımcı tarafından “Atatürk’e hakaret edilen” bir videonun yüklenmesinin ardından Türk ve Yunan halkları arasında sanal bir savaşın yaşandığı dünyanın en büyük video paylaşım sitesi YouTube’a, İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi tarafından erişim yasağı konulmuştu.

- Reklam -

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

SON YAZILAR

- Reklam -